Zahraničí

USA se pokusily zabít dalšího íránského generála, ale neúspěšně

USA se pokusily zabít dalšího íránského generála, ale neúspěšně
Zdroj: Profimedia

Americká armáda se ve stejný den, kdy zabila nejvyššího velitele íránských vojenských jednotek Sulejmáního, pokusila odstranit i dalšího íránského generála. Útok, který měl proběhnout v Jemenu, byl ale neúspěšný.

Informace poskytli američtí úředníci, protože se ale jednalo o utajenou misi, promluvili anonymně. Uvedla to agentura AP. K útoku mělo dojít v Jemenu, a to ve stejný den, kdy se odehrálo bombardování letiště v iráckém Bagdádu, při kterém zahynul generál Kásim Sulejmání.

Spojené státy měly na útok v Jemenu nasadit speciální jednotky - cílem měl být tentokrát generál Abdul Réza Šáhlaí. Mise ale v tomto případě byla neúspěšná. Pentagon se k operaci odmítl vyjádřit.

Související obsah

Podle úředníků byli Sulejmání i Šáhlaí na oficiálně schváleném seznamu, což znamená, že USA zřejmě chtěly ochromit  íránské jednotky Kuds, které označily za teroristickou organizaci.

Americké ministerstvo zahraničí minulý měsíc dokonce nabídlo odměnu 15 milionů dolarů za informace, které by vedly k narušení financování Íránských revolučních gard. Šáhlaí je klíčovou osobností, která rozhoduje o financích této organizace.

Zabití Sulejmáního vyvolalo bouřlivou reakci Íránu, který Spojeným státům slíbil tvrdou odvetu. Tento týden vystřelil několik balistických raket na americké základny na Blízkém východě, úder ale napáchal jen minimum škod a nikoho nezabil.

Íránská protivzdušná obrana následně omylem zasáhla ukrajinské dopravní letadlo, které mělo na palubě 176 lidí. Všichni zemřeli.

Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz