Domácí

Peníze na důchody nebudou už za pár let, varuje ministryně Schillerová

Peníze na důchody nebudou už za pár let, varuje ministryně Schillerová
Zdroj: Getty Images

Důchodová reforma je hlavní prioritou vlády, tvrdí ministryně financí Alena Schillerová. Současný systém je totiž neudržitelný. A nejedná se o dalekou budoucnost - peníze na důchody budou pouze zhruba do roku 2030.

S důchodovým systémem to nevypadá moc dobře. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) už v blízké budoucnosti bude situace neudržitelná.

"Okolo roku 2030 začnou do důchodu odcházet silné ročníky ze 70. let. Demografické složení naší společnosti již bude takové, že pokud bychom do té doby s ničím nepřišli, problém s udržitelností našeho důchodového systému už nebude jen hrozbou, ale tvrdou realitou," napsala portálu TN.cz ministryně Schillerová.

Hlavní slovo při přípravě konkrétního řešení má ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), ministerstvo financí s ním ale úzce spolupracuje. "Věřím, že tentokrát se podaří přijít s řešením, které do budoucna obstojí," vyjádřila se Schillerová. V tuto chvíli ale podobu důchodové reformy předpovídat nechce. "Nebudu ani předjímat případné dopady, pokud reforma nebude přijata," dodala.

Související obsah

Vláda však nemá příliš mnoho variant k výběru. Jako řešení se nabízí prodlužování doby odchodu do důchodu, zvyšování odvodů na sociální a zdravotní pojištění či snižování vyplácených dávek. 

Minimálně s dalším zvyšováním důchodového věku MPSV počítá. "V průběhu následujících let bude docházet k dalšímu zvyšování, a to jak u mužů, tak u žen," uvedlo ministerstvo. V roce 2044 by měl být pro obě pohlaví věk pro odchod do důdchodu 67 let. I poté ale bude růst. Předpokládá se totiž, že tím, jak se prodlužuje délka života, bude se posouvat i důchodový věk.

O pomoc s reformou vláda požádala i Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která by České republice měla poskytnout nezávislý návrh na řešení. "Tento měsíc očekáváme návštěvu expertního týmu z OECD, se kterým proběhne první kolo hlubší diskuze. Výsledný návrh by mohl být znám do konce června tohoto roku," uvedla Schillerová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz