Televizní vysílání

Televizní revoluce DVB-T2 je tu. Podívejte se, zda se vás týká už teď!

Už během úterka a ve středu v noci někteří diváci v Praze a ve Středočeském kraji přijdou o televizní kanály skupiny Nova. A to kvůli vypnutí několika vysílačů standardu DVB-T. Pak už bude vysílání možné chytit pozemní cestou jen ve formátu DVB-T2. Pokud vysílání televize Nova přijímáte přes satelit, kabel či internet, nemusíte nic řešit.

Největší technologická změna v televizním vysílání. Tak by se dal nazvat přechod na nový standard DVB-T2. Důvodem je potřeba uvolnit místo pro digitální datovou síť mobilních operátorů.

"Není to rozhodnutí televize. Bylo to rozhodnutí Evropské unie a vlády České republiky, kdy část toho frekvenčního spektra musí být postoupena mobilním operátorům," vysvětluje technický ředitel TV Nova Josef Uher.

Pokud se chcete vyhnout přelaďování a přijímat programy televize Nova v nejvyšší - HD - kvalitě, máte několik možností. Prostřednictvím kabelu, satelitu nebo internetové televize. V případě, že se rozhodnete zůstat u pozemního vysílání, je potřeba zjistit, zda vaše televize či set top box podporují nový formát vysílání DVB-T2.

Kromě nových finálních sítí poběží až do konce ledna i takzvané přechodové DVB-T2 sítě Praha Žižkov a Cukrák. Ne všichni technici totiž stihli přenastavit společné antény u panelových domů. A tak mají ještě čas. Pokud tedy naladíte Novu a Novu Cinemu dvakrát, doporučujeme zařadit na oblíbenou předvolbu na ovladači Nova / T2, Nova Cinema / T2.

Související obsah

"Ty kanály, které jsou v těch přechodových sítích, se budou jmenovat Nova / P," radí Uher.

Už ve čtvrtek ale skončí právě v Praze a středních Čechách vysílání ve starém formátu DVB-T a vy, kteří v něm stále ještě přijímáte programy televize Nova, o ně přijdete. Postupné vypínání vysílačů po celé České republice bude pak probíhat až do poloviny roku.

Podrobnější informace včetně termínů vypínání v jednotlivých krajích a také nejčastější dotazy najdete na webu TV Nova ZDE, nebo na telefonním čísle 800 770 770.

pez, Barbora Slavíková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz