Zahraničí

Napětí mezi USA a Íránem roste. Expert zhodnotil, jestli hrozí válka

Napětí mezi Íránem a Spojenými státy americkými od smrti generála Kásima Sulejmáního, který zemřel v Bagdádu po útoku dronu USA, neustále narůstá. Írán ve středu provedl úder proti iráckým základnám, na kterých byli i američtí vojáci. Lidé se obávají světového konfliktu. Současnou situaci zhodnotil bezpečnostní expert Andor Šándor.

Vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi jsou velmi napjaté, někteří lidé se obávají, že by konflikt mohl přerůst v otevřenou válku nejen mezi USA a Íránem. Tu si ale podle bezpečnostního experta Andora Šándora nepřeje ani jedna země.

"Ve Washingtonu určitě nikdo válku nechce. Pokud jde o ajatolláha, ten určitě také válku nechce. Problém je, že vidíme ta obrovská srocení lidí, která mohou smést jakoukoliv vládu," reagoval Šándor na otázku, jestli může dojít ke třetí světové válce. Podle něj je důležité, aby někdo měl hněv, který se objevuje u obyvatel nejen v Teheránu, pod kontrolou.

Podle Šándora je důležité, aby vláda odolala a nepodlehla tlaku, kvůli kterému by musela jít do akce, kterou by normálně udělat nechtěla. "Pevně věřím, že rozum zvítězí, ale mluvíme o spoustě nekontrolovaných lidí, u nichž může ten rozum být zatemněn těmi projevy, které dnes vidíme," vysvětlil Šándor.

V současné chvíli je velmi důležité, jak bude americká vláda reagovat na středeční úder, při kterém Írán vypustil několik raket na základny v Iráku, na nichž slouží i americké jednotky. Donald Trump si podle Šándora nemůže dovolit válku, jelikož v kampani slíbil, že americké vojáky dostane domů. Trumpův projev byl nakonec velmi smířlivý, vojenskou akci neohlásil.

Související obsah

Mezi nejhorší scénáře podle Šándora patřilo, že Spojené státy vyhodnotí reakci Teheránu jako obdobu útoku na Pearl Harbor, pak by byla odveta drtivá.

"Nejhorší scénář by byl, kdyby jako v roce 1914, když nikdo nechtěl do války, přesto v Německu a jinde se mohutně stávkovalo a volalo po válce, tak nakonec jsme v ní skončili, trvala přes čtyři roky a měla na svědomí více než 10 milionů lidí," uzavřel Šándor.

Související obsah

Íránský prezident oznámil, že bude požadovat stažení všech amerických jednotek z Blízkého východu. V případě, že by k takové situaci došlo, také podle Šándora hrozí, že by se mohl vrátit Islámský stát.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz