Raketa

Írán podnikl raketový útok na irácké základny s americkými vojáky

Vojenské základny v Iráku zasáhly v noci na středu balistické střely vypálené z Íránu. Na dvě vojenská stanoviště s vojáky koalice vedené Spojenými státy bylo podle Pentagonu vypáleno více než dvanáct raket typu země - země. Podle CNN se jedná o letecké základny Ain al-Assad v al-Anbaru ve středním Iráku a Irbil na severu země.

"Je jasné, že tyto rakety byly vypuštěny z Íránu a zaměřily se na nejméně dvě irácké vojenské základny, které hostily vojenský a koaliční personál USA v Al-Assadu a Irbilu," uvedl ve svém prohlášení Jonathan Hoffman, asistent ministra obrany pro veřejné záležitosti a dodal, že USA nyní vyhodnocují následky raketového útoku.

Podle jeho slov panoval na základnách vysoký stupeň pohotovosti „kvůli náznakům, že íránský režim plánoval napadnout naše síly a zájmy v regionu,“ uvedl Hoffman.

Související obsah

Irácký bezpečnostní zdroj řekl CNN, že leteckou základnu Ain al-Assad v al-Anbaru zasáhlo celkem 13 raket. "Při hodnocení situace a naší reakce přijmeme veškerá nezbytná opatření k ochraně a obraně personálu, partnerů a spojenců v regionu v USA," uvedl Pentagon.

Podle zdroje CNN z kurdských bezpečnostních kruhů zasáhly nejméně dvě balistické střely dvě oblasti v Erbilu. Jedna z raket dopadla na mezinárodní letiště Erbil, avšak nedošlo k jejímu výbuchu, druhá střela zasáhla oblast 33 kilometrů západně od města Erbil, aniž by způsobila oběti.

Na útok zareagovala okamžitě také cena ropy. Cena americké ropy vzrostla po oznámení raketového útoku na základny v Iráku o více než 4% z původních 62,70 USD za barel, až na 65,48 USD za barel.

Na vyhrocenou situaci krátce po útoku na základny v Iráku reagoval na Twitteru i Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif, který na adresu USA uvedl: "Írán přijal a uzavřel přiměřená opatření v oblasti sebeobrany podle článku 51 Charty OSN zaměřující základnu, ze které byl zahájen zbabělý ozbrojený útok proti našim občanům a vyšším úředníkům," a dodal, že Írán neusiluje o eskalaci nebo válku, ale bude se bránit před agresí.

Americký prezident Donald Trump ve svém tweetu pouze prohlásil,že USA nyní vyhodnocují následky útoku a že oficiální prohlášení učiní až během dne. Přesný rozsah škod bude možno určit až za denního světla.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz