Zajímavosti

Co se stane s vaším profilem po smrti? Facebook má jasnou odpověď

Co se stane s vaším profilem po smrti? Facebook má jasnou odpověď
Zdroj: Getty Images

Zajímá vás, co po vás zbyde na sociálních sítích po vaší smrti, nebo byste rádi z profilu blízké osoby, které vám zemřela, udělali poněkud pietnější místo? I na to sociální sítě myslí.

Smrt blízkého je v životě nelehký moment každého z nás. Jenže ve světě moderních technologií po zemřelém zůstává rozsáhlá digitální stopa. A zatímco roztomilá selfie a party fotky vám mohou nyní připadat zábavné, v případě úmrtí nemusí mít dostatečně pietní ráz. Máte bez hesle k profilu zemřelého vůbec šanci s tím něco dělat?

Centrum pomoci Facebooku nabízí formulář, díky kterému můžete ohlásit zesnulého, ale například i dlouhodobě zdravotně indisponovaného uživatele, s jehož profilem byste rádi naložili jinak. Můžete ho nechat zcela smazat, nebo podat zvláštní žádost a profil třeba jen trochu poupravit.


Sociální síť po vyplnění formuláře vyžaduje doklad o tom, že jste jako oznamovatel a zadavatel požadavku s mrtvým skutečně blízký příbuzný nebo vykonavatel jeho závěti. Než tuto skutečnost ověří, budete si muset na změnu chvíli počkat.
 

Pokud nechcete účet smazat, ale ponechat ho jako věčnou památku na zemřelého, Facebook převede profil dotyčného do nové podoby a tzv. ho zvěční. Vedle jména uživatele se objeví slovo "vzpomínáme" a na jeho zdi se vytvoří vzpomínková osa na jeho život. Veškerý obsah zůstane zachován, bude se ale zobrazovat jen uživatelům, s nimiž byl sdílený. Facebook automaticky přestane zobrazovat připomínky na narozeniny a přestane profil nabízet jako návrh na přátelství. V úvodu stránky se rovněž objeví možnost přidávat kondolence a vzpomínky.

Související obsah

O tom, kdo jednou bude mít možnost nakládat s vaším účtem v případě, že se vám něco stane, můžete rozhodnout i předem. V nastavení můžete určit pověřenou osobu, které důvěřujete a která se může po vašem úmrtí starat o váš zvěčněný účet. Zvolený kontakt nebude mít běžný přístup k vašemu profilu, jako nyní máte vy, může ale na profil napsat příspěvek, například poslední zprávu nebo informace o pohřbu.

Rovněž může změnit vaši profilovou a úvodní fotografii, aby lépe odpovídala pietnímu charakteru, může rovněž regulovat obsah vzniklý po smrti. Nemůže však odebírat lidi z přátel ani posílat nové žádosti o přátelství. Pro zachování soukromí zesnulého si ale nebude moci přečíst žádné vaše soukromé zprávy, listovní tajemství respektuje největší sociální síť i po smrti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz