Letadlo

Ukrajinské dopravní letadlo jsme sestřelili omylem my, přiznal Írán!

Za sestřelením ukrajinského dopravního letadla stojí íránská armáda, uvádí CNN. Podle prohlášení Generálního štábu íránských ozbrojených sil bylo jeho sestřelení způsobeno "lidskou chybou“. Při incidentu zahynulo všech 176 lidí na palubě.

Íránský prezident Hasan Rúhání se k tragédii postavil čelem, na twitteru sestřelení dopravního letadla nazval katastrofální chybou, které jeho země hluboce lituje. "Své myšlenky a modlitby posílám truchlícím rodinám. Nabízím jim svou nejhlubší soustrast," napsal Rúhání

Sestřelení ukrajinského letadla přiznává i íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif: "Smutný den. Předběžné závěry vnitřního vyšetřování ozbrojených sil: Lidská chyba v době krize způsobené Amerikou vedla ke katastrofě. Je nám to hluboce líto. Omlouváme se a vyjadřujeme soustrast všem lidem, rodinám všech obětí a dalším postiženým národům,“ uvedl na twitteru.

Incident se odehrál ve středu 8. ledna krátce poté, co Írán odpověděl na smrt generála Kásema Sulejmáního v Bagdádu raketovým útokem na dvě letecké základny v Iráku, na kterých pobývali američtí vojáci. Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil krátce po startu z letiště v Teheránu.

Ihned po pádu letadla se objevily spekulace, že stroj mohl být sestřelen íránskou protivzdušnou obranou, což Teherán doposud vehementně odmítal a katastrofu připisoval technické závadě.

Za fatální chybou patrně stála nervozita íránské protivzdušné obrany. Po raketové operaci v Iráku se totiž na hranici obou zemí zvýšila aktivita amerického letectva, na což reagovala íránská obranná střediska.

Související obsah

 

A právě za takto vyhrocených podmínek vzlétl z teheránského letiště ukrajinský boeing. Během startu se letadlo údajně přiblížilo k vojenské základně, navíc v takové letové hladině, že íránská protivzdušná obrana vše vyhodnotila jako nepřátelský útok na strategický cíl. Podle expertů se dalo tragédii jednoduše předejít, kdyby Írán přechodně uzavřel svůj vzdušný prostor.

Informaci, že se ukrajinské dopravní letadlo zřítilo po zásahu íránskou raketou, přinesl už ve čtvrtek časopis Newsweek, později ji potvrdil i kanadský premiér Justin Trudeau.

Připomeňte si vše v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz