Zahraničí

Chyba, která stála 176 životů. Tento muž se přihlásil k sestřelení letadla!

Za středeční tragédii, při které bylo u Teheránu omylem sestřeleno ukrajinské letadlo, převzal odpovědnost generál Amír Alí Hádžízádeh, který je velitelem íránských vzdušných sil. Podle armády se jednalo o chybu. Ta stála život 176 nevinných lidí.

"Přijímám veškerou odpovědnost za tento incident," prohlásil generál Amír Alí Hádžízádeh na tiskové konferenci. "Když jsem si uvědomil, že jsme omylem sestřelili ukrajinské civilní letadlo, přál jsem si umřít," řekl. Informoval o tom íránský deník Tehran Times.

Hádžízádeh je nejvyšším velitelem íránských vzdušných sil. Po vystřelení raket na americké základny tento týden prohlásil, že se jedná o začátek velké operace, která bude pokračovat v rámci celého regionu. Cíl je podle něj jasný - vyhnat Američany z Blízkého východu. Jak fatální následky to ale bude mít, to v tu chvíli zřejmě nečekal.

Po vystřelení raket Írán očekával od USA odvetu. Když se proto nad Teheránem objevilo letadlo, Íránci po něm vystřelili. Jednalo se však o civilní letadlo - všech 176 lidí na palubě zemřelo. Mezi mrtvými byli především Íránci a Kanaďané. Přestože k útoku došlo už ve středu, Írán se k němu přiznal až v sobotu.

Související obsah

 

Podle prohlášení íránské armády bylo letadlo nesprávně považováno za nepřátelský letoun, který se nacházel v citlivé oblasti Íránu. Stalo se to v době, kdy byla armáda ve stavu nejvyšší pohotovosti. "V tomto stavu a kvůli lidské chybě bylo letadlo neúmyslně zasaženo," uvedla armáda.

"Operátor měl deset vteřin na to, aby se rozhodl. Mohl vystřelit, anebo nic nedělat. Situaci vyhodnotil špatně," vysvětlil okolnosti útoku generál Hádžízádeh. On sám v tu chvíli na základně nebyl. Jeho úřad skutečnou příčinu neuvedl ihned údajně proto, že ji doposud neznal.

Armáda se omluvila za způsobenou katastrofu a dodala, že vylepší své systémy, aby se v budoucnu podobným omylům zabránilo. V prohlášení rovněž zaznělo, že lidé odpovědní za sestřelení letadla budou stíháni. Íránský prezident Hasan Rúhání na twitteru vyjádřil rodinám obětí "nejhlubší soustrast".

I v minulosti došlo k několika případům sestřelení letadla. Připomeňte si je v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz