Letadlo

Chceme kompenzace a trest pro viníky, reaguje Kyjev na přiznání Íránu

Chceme kompenzace a trest pro viníky, reaguje Kyjev na přiznání Íránu
Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal po sobotním přiznání Íránu, že vojáci neúmyslně sestřelili ukrajinský dopravní letoun, ostré prohlášení. Požaduje mimo jiné oficiální omluvu diplomatickými kanály a plné přiznání viny.

"Dnešní ráno nebylo dobré, ale přineslo pravdu. Ještě předtím, než mohla mezinárodní komise dokončit svoji práci, Írán se přiznal k sestřelení našeho letadla," píše v dokumentu Zelenskyj.

Ukrajinský prezident podle americké CNN trvá na tom, aby Teherán plně přiznal svoji vinu. "Očekáváme, že Írán povede kompletní a otevřené vyšetřování, požene zodpovědné lidi ke spravedlnosti, vrátí těla zemřelých, zaplatí kompenzace a vydá oficiální omluvu diplomatickými kanály," pokračuje Zelenskyj.

Napsal, že doufá, že vyšetřování tragédie bude pokračovat bez uměle vytvořených zdržení či překážek. "Našich 45 odborníků potřebuje úplný přístup a zapojení, aby mohla být nastolena spravedlnost," hřímá ukrajinský prezident.

Související obsah

Boeing se 176 lidmi na palubě se u Teheránu zřítil ve středu krátce po startu. Nikdo nepřežil. Spekulace, že za katastrofu může fatální omyl íránské armády, se objevily už ve čtvrtek, Teherán je až do sobotního rána vehementně popíral.

Na palubě sestřeleného letadla mířícího do Kyjeva cestovali kromě Ukrajinců také Íránci, Kanaďané či Švédové.

V minulosti byly sestřeleny i jiné civilní lety. Připomeňte si je v reportáži:

TN.cz

K tématu Letadlo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz