Domácí

Konec JCDecaux: Hřib se chce o přístřešky na zastávkách starat sám

Kolem tzv. pražského mobiliáře opět přituhuje. Vedení hlavního města řeší, jestli by nemělo přístřešky na zastávkách MHD spravovat samo. Už v pondělí o tom budou rozhodovat pražští radní. Současnému provozovateli, společnosti JCDecaux končí za rok a půl smlouva, kterou označilo minulé vedení města za nevýhodnou.

Hlavní město by mohlo přístřešky na zastávkách MHD vlastnit a starat se o ně samo. To si myslí pražský primátor Zdeněk Hřib. "Místo koncese na 15 let chceme jít cestou samostatných dvou výběrových řízení. Cílem je, aby město vlastnilo mobiliář. Hlavní problém je v tom, aby Praha nemohla být vydírána svými dodavateli. Cenově to vychází více méně stejně," uvedl Hřib.

O transparentní výběrové řízení přitom současné vedení Prahy v minulosti mluvilo. Teď otočilo, a to i na popud doporučení komise pro mobiliář. Jenže ani její členové se v názoru neshodnou. Některé reklamní společnosti navíc upozorňují, že tenhle model v Evropě obvyklý není.

Praze na vyřešení problému už moc času nezbývá. Smlouva současnému provozovateli mobiliáře, společností JCDecaux, končí v červnu příštího roku. Opoziční radní se tak obávají, že by přístup magistrátu mohl celou situaci ohrozit.

Související obsah

"Já jsem se klonil k té variantě, aby proběhla koncese, aby proběhla soutěž. Pokud se stane, že se to zruší a budese to provozovat za těch stávajících podmínek, tak si myslím, že město o hodně prostředků přichází," prohlásil radní za ODS Tomáš Portlík.

"Stávající smlouva trvá na tom, že zhruba od března až dubna je nutné začít ten mobiliář odstraňovat. To znamená, že budou z Prahy mizet zastávky, odpadkové koše, zábradlí, toalety a podobné další předměty," uvedl mluvčí JCDecaux Jan Chvojka.

JCDecaux se o provozování mobiliáře hlásí znovu. Společnost v současnosti vysvětluje před soudem podezření, že její technický ředitel Tomáš Tenzer měl manipulovat reklamní zakázky na Praze 1.

Navíc před několika týdny unikly na veřejnost fotografie z jeho schůzek s pirátskou zastupitelkou Michaelou Krausovou. Ta, protože je nedokázala dostatečně vysvětlit, rezignovala na post šéfky zastupitelského klubu.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz