Domácí

Papíru je moc. Sběrné suroviny ho už nechtějí. Na čem se dá vydělat?!

Papíru je moc. Sběrné suroviny ho už nechtějí. Na čem se dá vydělat?!
Zdroj: Profimedia

Kdo se snažil po vánocích nejen uklidit, ale třeba i nějakou korunu vydělat, musel být zklamán. Výkupny surovin totiž za papír už téměř neplatí. Na místě ho sice ponechat zpravidla můžete, ale bez nároku na odměnu.

Ceny za výkup papíru nikdy nebyly závratné, doby, kdy jste za kilo odpadu mohli dostat korunu a více, jsou však zřejmě nenávratně pryč. Za noviny a časopisy vám dnes vyplatí leckde jen 0,30 Kč za kilogram, mix papíru, lepenka nebo kartony se většinou nevykupují vůbec.

Chodit s papírem do sběru je tak skoro zbytečné, nevyděláte na tom. Chcete-li být alespoň ekologičtí, vyhoďte ho do modrého kontejneru na tříděný odpad. "Papír z modrých kontejnerů se sváží na třídicí linky, kde je dotřiďován dle jednotlivých druhů, slisován do balíků a odesílán do papíren ke zpracovatelům v ČR i v zahraničí. Papír, pro který není v ČR zpracování, se vyváží k recyklaci do zahraničí, nejčastěji do Německa, Rakouska, Polska nebo na Slovensko. Naopak některé druhy papíru se do ČR ke zpracování dováží ze zemí EU," vysvětluje Lucie Müllerová, tisková mluvčí společnosti EKO-KOM.
 

Důvodem, proč sběrny dávají od papíru ruce pryč, je výrazné snížení ceny odpadového papíru. "Stejně jako u ostatních komodit, jsou i v případě papíru cena a odbyt papíru určovány poměrem nabídky a poptávky. V tuto chvíli sice poptávka po sběrovém papíru roste, stále ji však převyšuje nabídka, díky dlouhodobě vytvářeným skladovým zásobám tříděného papíru. Situace by se však měla stabilizovat a v roce 2021, resp. 2022 by mělo dojít k výraznému zlepšení, které bude souviset s uplatňováním oběhového balíčku cirkulární ekonomiky CEP, kdy se očekává dokončení nových zpracovatelských kapacit na papír," doplňuje Müllerová.

"Poptávka po sběrném papíru narůstá pomaleji mimo jiné proto, že přebytečnou nabídku už neodčerpává v takové míře jako v minulosti Čína," vdodává Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund. Čína svůj dovoz omezuje postupně od konce roku 2017. Svým rozhodnutím reagovala na situaci, kdy se stávala „odpadkovým košem světa“. Nejen evropské země, ale zejména Spojené státy vyvážely do říše středu sběrný papír spíše té horší kvality. 

Související obsah

V Evropě jsou přitom recyklační kapacity nedostatečné. V Česku se ročně sebere zhruba milion tun papíru, recykluje se ovšem zhruba jen pětina. "Nedostatek recyklačních kapacit v ČR způsobuje zejména skutečnost, že tu v uplynulých letech investoři nevybudovali dostatek příslušných závodů. Zvolili raději okolní země typu Maďarska, Polska či Německa. Zásadním důvodem jim bylo to, že stavební a povolovací řízení jsou v ČR nejen v případě výstavby recyklačních závodů velmi zdlouhavá, což snižuje výnosnost investice, resp. prodlužuje časový horizont její návratnosti," vysvětluje ekonom.

Pokud chcete na odpadu vydělat, místo papíru zamiřte do sběru s kovovým odpadem. Dobře se vykupuje měď (8-130 Kč), mosaz (60-70 Kč) a železo (2-4 Kč), ale i hliník (10-50 Kč), zinek (30-35 Kč) nebo olovo (30-35 Kč). Uvedené ceny jsou za kilogram a vždy závisí na kvalitě a druhu materiálu.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz