Matka

Nové kalkulačky pro rok 2020! Spočítejte si, kolik dostanete na dítě

Nové kalkulačky pro rok 2020! Spočítejte si, kolik dostanete na dítě
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

S příchodem nového roku se změnila výše některých příspěvků, které čerpají rodiče malých dětí. Nastávající maminky a tatínkové navíc často tápou, kdo má na dávky nárok a jak je to s jejich čerpáním. Přinášíme proto přehledná pravidla a také kalkulačky, abyste si spočítali, kolik v roce 2020 dostanete.

Mateřská, rodičovský příspěvek, otcovská poporodní péče. Není lehké zorientovat se v příspěvcích, které můžete na dítě čerpat. Abyste o některé nedopatřením nepřišli, připravili jsme stručný přehled, ve kterém se dozvíte, kdo má na dávku nárok a co se mění v roce 2020.


Výpočty vám pak usnadní kalkulačky, které připravil portál Peníze.cz.

Mateřská

Peněžitá pomoc v mateřství slouží jako náhrada mzdy během mateřské dovolené. Jak příspěvku, tak samotnému volnu se lidově říká mateřská, ale je potřeba je odlišovat. Mateřskou dovolenou poskytuje novopečeným maminkám (nebo tatínkům) zaměstnavatel, peněžitou pomoc jim vyplácí stát.

Abyste vůbec měli na dávku nárok, musíte si platit nemocenské pojištění. Za zaměstnance ho odvádí zaměstnavatel v rámci sociálního pojištění. Živnostníci si musí nemocenské pojištění platit sami, navíc není automaticky součástí sociálního pojištění.

Nemocenské pojištění musíte (vy nebo zaměstnavatel za vás) odvádět alespoň devět měsíců během posledních dvou let před nástupem na mateřskou. Pokud za vás nemocenské platí zaměstnavatel, musíte být navíc v době nástupu na mateřskou zaměstnaná, nebo alespoň nebýt nezaměstnaná déle než 180 dní.

Související obsah

Na mateřskou se pak nastupuje osm až šest týdnů před očekávaným termínem porodu. Dávka se vyplácí maximálně 28 týdnů u jednoho dítěte, 37 týdnů u vícerčat.

Kolik přesně na mateřské dostanete, záleží na předchozích výdělcích. V případě živnostníků to závisí na výši nemocenského pojištění, které si platí. Výpočet je poměrně složitý. Vy si ale můžete vše jednoduše spočítat na kalkulačkách.

Kalkulačka pro výpočet mateřské, pokud jste zaměstnanec:


Kalkulačka pro výpočet mateřské, pokud jste OSVČ:

Související obsah

Otcovská poporodní péče

I tento příspěvek souvisí s "dovolenou", tentokrát otcovskou. Její termín si každý tatínek volí sám, jedinou podmínkou je nástup do šesti týdnů ode dne narození dítěte. Otcovskou poporodní péči lze čerpat maximálně sedm kalendářních dní.

Abyste měli na dávku nárok, musíte si znovu platit nemocenské pojištění. Za zaměstnance ho platí zaměstnavatel, osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) se k němu musí přihlásit. Aby živnostník příspěvek získal, musí si nemocenské platit alespoň tři měsíce před porodem.


Spočítejte si výši otcovské poporodní péče:Jak vysoký a jak dlouho můžete čerpat rodičovský příspěvek? To se dozvíte na další stránce:

Rodičovský příspěvek

Výše rodičovského příspěvku se od roku 2020 zvýšila o 80 tisíc na 300 tisíc korun. Rodičům vícerčat pak příspěvek vzrostl na 450 tisíc korun. Nárok na vyšší dávku mají rodiče novorozenců a také ti, kteří mají doma dítě do čtyř let věku, pokud stále dávku pobírají.

Rodičovský příspěvek navazuje na mateřskou. Kdo na ni nemá nárok, čerpá ho rovnou po narození dítěte. Vyčerpat zmíněných 300 tisíc korun (nebo 450 tisíc v případě vícerčat) můžete do doby, než dítě dosáhne čtyř let, ale i rychleji. Od rychlosti čerpání se odvíjí také výše měsíčního příspěvku.


Spočítejte si, jak vysoký rodičovský příspěvek a jak dlouho můžete čerpat:


Kalkulačka pro změnu měsíční výše rodičovského příspěvku:


Související obsah

Přídavky na dítě

Přídavek na dítě je dlouhodobá sociální dávka, na kterou má rodina s příjmy nižšími, než je 2,7násobek jejího životního minima. Nárok na ni přitom nemají rodiče, ale samotné nezaopatřené dítě. Čerpat ji můžete až do 26 let věku dítěte, pokud studuje nebo nemůže ze závažných důvodů pracovat.

Do výpočtu se započítávají příjmy celé domácnosti, ve které dítě žije. Naopak se do něj nepočítají dávky v hmotné nouzi, příspěvky na bydlení, porodné nebo příspěvek na péči. Základní výše přídavku na dítě do šesti let činí 500 korun, do 15 let 610 korun a do 26 let 700 korun msícně.


Spočítejte si výši případného přídavku na děti:

TN.cz

K tématu Matka

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz