Domácí

Elektronické náramky pro vězně nejsou! Bude se hlídat postaru

Probační a mediační službě hrozí, že vězně odsouzené k domácímu vězení bude muset začít hlídat postaru - tedy namátkovými kontrolami.

Izraelská společnost Supercom, která má Česku dodávat elektronické sledovací náramky, jich totiž 120 neposlala a úředníkům už docházejí zásoby. Firma je přitom měla dodat v říjnu.

Momentálně je v Česku 162 odsouzených k domácímu vězení, které hlídá elektronický náramek. A další prý rychle přibývají. Jenže probační a mediační službě, která vězně kontroluje, náramky pomalu docházejí. "Náramků, které v tuto chvíli máme k dispozici, a jsou připravené k instalaci, je zhruba 30. Ty si musíme po republice různě předávat," komentuje svízelnou situaci Andrea Matoušková, ředitelka Probační a mediační služby.

Související obsah

Už v říjnu měli úředníci dostat 120 nových, jenže firma, která před lety vysoutěžila dodávku náramků pro Česko, žádné dodnes nedodala. A ministerstvu spravedlnosti došla trpělivost. "Dodavatel přestal plnit závazky vůči mediační a probační službě, my tu situaci musíme okamžitě řešit," uvedl Vladimír Řepka, mluvčí Ministerstva spravedlnosti.

Díky náramkům přitom měli operátoři o poloze odsouzeného neustálý přehled. Pokud opustil vymezený prostor, ihned o tom byli informování. "Nejčastější model vypadá tak, že dotyčný musí být doma řádově od osmi hodin večer od šesti do rána, víkendy a svátky musí trávit doma," popisuje Marek Netočný, ředitel odboru elektronického monitorovacího systému.

Související obsah

"Nyní se může stát, že nebudeme mít dostatek náramků. Budeme muset více využívat namátkové kontroly," sdílí své obavy Andrea Matoušková.

Probační a mediační služba prý už zvažuje odstoupení od smlouvy a vyhlášení nového výběrového řízení na dodavatele náramků. Dodavatele přitom stát hledal osm let, pět vyhlášených tendrů skončilo neúspěšně. Za náramky ministerstvo dosud zaplatilo necelých 16 milionů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz