Nemoc

Bojíte se marodit? Stát vám dá peníze i za nemoc partnera! KALKULAČKA

Bojíte se marodit? Stát vám dá peníze i za nemoc partnera! KALKULAČKA
Zdroj: Getty Images

Onemocnět může každý, proto je dobré vědět, na jaké dávky máte v takovém případě nárok. Od loňského července se vyplácí náhrada mzdy od 1. dne nemoci, a tak si můžete dovolit i kratší nemocenskou. V případě nemoci dítěte zase můžete čerpat ošetřovné.

Od poloviny loňského roku už se nemusí zaměstnanci bát, že jim při kratším marodění úplně vypadne příjem. Zrušila se totiž tzv. karenční doba, která v případě nemocenské trvala tři dny. Až po této době dostával nemocný pracovník náhradu mzdy.

Tu v současnosti obdržíte už od 1. dne nemoci. Podle firem vedl konec karenční doby k větší nemocnosti a nedostatku zaměstnanců. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová si ale pochvaluje, že se lidé konečně nebojí marodit.

Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel nemocnému během prvních 14 dní nemoci, ale jen za pracovní dny. Nemocenská dávka, kterou poskytuje od 15. dne nemoci stát, se už poskytuje za všechny kalendářní dny. Po 31. a následně 61. dnu nemoci máte nárok na více peněz.

Kalkulačka nemocenské, kterou připravil portál Peníze.cz:

Související obsah

Také živnostníci mohou dosáhnout na nemocenskou, pokud si platí nemocenské pojištění, které není povinné. Dávku dostanou stejně jako zaměstnanci až od 15. dne nemoci, pro ně to ale představuje větší problém, protože prvních 14 dní nemají žádný příjem, náhradu mzdy jim nikdo nevyplácí.

Kalkulačka nemocenské pro OSVČ:

Pokud neonemocníte vy, ale někdo z vaší rodiny, máte nárok na ošetřovné. Ten vzniká v případě, že pečujete o dítě nebo jiného člena domácnosti (rodiče nebo partnera), který onemocněl. Ošetřovné můžete čerpat i na zdravé dítě ve věku do 10 let, kterému zavřeli školu třeba kvůli havárii vody.

Stát vám naopak ošetřovné nevyplatí, pokud je s dítětem jeden z rodičů na mateřské nebo rodičovské. Jedinou výjimkou je případ, kdy onemocní i tento rodič, nebo matka čerstvě porodí další dítě. Ošetřovné lze čerpat maximálně devět dní, v případě samoživitele 16 dní.

Spočítejte si ošetřovné:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz