Domácí

Nad Jabloncem se střetly dva gripeny. Lidé se děsili, že začala válka

Obyvatele Jablonce nad Nisou ve středu kolem poledne vyděsilo podivně "kličkující" letadlo, které na obloze opsalo oblouk a zdálo se, že se řítí k zemi. Z domněnek, že se snad jedná o technickou závadu na stroji či dokonce atentát, se nakonec vyklubalo vojenské cvičení. Vzdušný prostor 11 kilometrů od Jablonce ovládla dvojice gripenů, které zde nacvičovaly vzdušný souboj.

"Zaznamenal jsem letoun s evidentně velkými problémy. Pak zmizely i trasovací čáry z motorů. Udělal otočku nad Jabloncem a zamířil k Polsku, vypadá to, že má velké problémy," nahlásil pohotově redakci TN.cz jeden ze svědků, který natočil i krátké video. Lidé reagovali, že rachot byl tak velký, jako by vypukla válka.

Richard Klíma, mluvčí Řízení letového provozu, na dotaz o co se mohlo jednat, řekl: "Nemáme hlášenou žádnou mimořádnou událost. Jednalo se o standardní cvičení ve vzdušném prostoru určeném k výcviku leteckých sil."

Související obsah

Že se jednalo jen o obyčejné cvičení, potvrdili i zástupci armády. Podobné manévry jsou prý běžné po celé České republice, ale vzhledem k hustotě jejího osídlení není možné, aby se piloti vždy bez výjimky vyhnuli obydleným oblastem. Stroje simulující vzdušný souboj tak občas mohou obyvatele zaskočit či vyděsit.

Dvojice gripenů z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, která ve středu vyděsila jablonecké obyvatele, se dle dostupných informací pohybovala dokonce ve vyšší výšce, než je při cvičení obvyklé. Příznivé počasí ale způsobilo, že byl hluk z "boje" lépe slyšet. Při vyšší vlhkosti vzduchu a za větru vanoucího tím správným směrem je to dle mluvčího armády ČR běžné.

Související obsah

Výcvikové oblasti jsou dané a armáda si je nevybírá. Cvičné letecké prostory jsou dohledatelné prostřednictvím Řízení letového provozu a je možné dohledat i konkrétní časy cvičných letů.

"Nelze bohužel létat úplně mimo obytné zóny. Pokud jsme způsobili obyvatelům Jablonce nad Nisou jakékoli nepříjemnosti, omlouváme se, létat ale musíme," vysvětluje mluvčí Generálního štábu Armády ČR Tomáš Maruščák.

Související obsah

Dle jeho slov piloti nacvičují několik různých druhů vzdušných soubojů. Může stát jeden vojenský letoun proti jednomu, případně jeden proti dvěma. Samotné souboje se pak provádí za hranicí viditelnosti, kdy se piloti orientují podle radarů a nacvičují palbu na cíl, aniž by ho přímo viděli, nebo podle viditelnosti, kdy jde v podstatě o "souboj na blízko".

Při cvičném boji armáda využívá speciální letecké slepé náboje, které zvenčí vypadají jako opravdová střela, uvnitř nich se ale nachází laser, který "počítá zásahy". Samotné vyhodnocení počtu zásahů a celkové úspěšnosti pilota je prý časově mnohem náročnější, než samotný letecký nácvik.

 

Související obsah

Piloti dle zástupců armády běžně nalétají i 4 000 hodin za rok, vyhodnocení každé z nich ale může trvat i dvojnásobek času. Středeční cvičení dle Maruščáka proběhlo zcela bez komplikací.

Není prý neobvyklé, že vyděšení lidé hlásí podle nich neobvyklé vzdušné manévry. Za poslední týden to podle Maruščáka bylo například vypouštění zhruba patnácti osvětlených satelitů. Lidé si mysleli, že vzlétá celé "hejno" stíhaček, snad dokonce za účelem útoku, a "úkaz" vojákům hromadně hlásili.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz