Život v Evropě

Evropský parlament řešil Babiše kvůli střetu zájmů

Evropský parlament řešil Babiše kvůli střetu zájmů
Zdroj: TV Nova

Evropští poslanci se ve středu odpoledne dotazovali Evropské komise a Rady na probíhající vyšetřování českého premiéra Andreje Babiše, které souvisí s využíváním prostředků EU. Poslanci se například neshodli na tom, zda se jedná o záležitost České republiky, či by se celý případ měl řešit na evropské úrovni.

Podle auditu měl předseda vlády ČR Andrej Babiš zneužít svůj vliv na vlastní obohacení ze zdrojů EU. Europoslanci chtěli vědět , jak plánuje Evropská komise vyřešit současnou situaci, jelikož Andrej Babiš se jako člen Evropské rady nadále podílí na přijímání rozhodnutí týkajících se distribuce prostředků EU.

Výbor EP pro rozpočtovou kontrolu požádal o vyslání delegace do České republiky, která by se ve dnech 26. - 28. února měla zabývat údajnými nesrovnalostmi při čerpání prostředků EU.

Evropský parlament přijme v této otázce i samostatné usnesení, o jehož znění však bude hlasovat až na jednom z nadcházejících plenárních zasedání.

Související obsah

 

Evropský parlament vyzývá k řešení situace v České republice již od roku 2017. V prosinci 2018 poslanci vyjádřili prostřednictvím nelegislativního usnesení znepokojení v souvislosti s propojením českého premiéra Andreje Babiše na skupinu Agrofert, která byla příjemcem zemědělských dotací EU.

Parlament také kritizoval Evropskou komisi za její přístup. Exekutiva EU byla podle poslanců dlouhodobě pasivní, a to i přesto, že od roku 2014 měla „silné náznaky“ o střetu zájmů Andreje Babiše jako ministra financí a později i jako premiéra.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz