Ptačí chřipka

Ptačí chřipka se objevila v Česku! Ohnisko nákazy je na Vysočině

V České republice byl po třech letech potvrzen výskyt vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky). Ohnisko nákazy odborníci odhalili v malochovu drůbeže v obci Štěpánov nad Svratkou na Vysočině.

Podle Státní veterinární správy nákazu do chovu zřejmě zavlekli volně žijící vodní ptáci. V nakaženém chovu bylo 12 slepic, ze kterých šest během dvou dnů uhynulo, dále zde byly tři kachny. Úmrtí zvířat nahlásila chovatelka. Inspektoři poté neprodleně zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé slepice k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha.

Veterináři potvrdili vysoce patogenní subtyt H5N8, který je smrtelný pro ptáky, ale přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán. "S kolegy na Ministerstvu jsme připraveni pomoci zasaženým chovatelům s odškodněním, které jim ze zákona náleží. Nejdůležitější ale nyní je, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy, chovatelé by měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

"Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření," dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Související obsah

Veterinární správa zahájila mimořádná opatření, v rámci kterých bude omezen pohyb drůbeže, budou provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza ptáků- například krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a a dalšího volně žijícího ptactva. K přenosu viru dochází zejména trusem. 

Důležitým preventivním opatřením je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. 

Podívejte se na čtvrteční reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz