Domácí

ODS dál povede Fiala. Novotný si křeslo místopředsedy nevyhádal

Občanská demokratická strana si v sobotu v Praze volila nové vedení. To, že si do svého čela straníci opět vyberou Petra Fialu, nebylo překvapení. O to komplikovanější pak byla volba prvního místopředsedy strany. Svou pozici totiž neobhájila Alexandra Udženija a ODS dlouho jednala o tom, kdo ji nahradí.

Kongres se konal v nové multifunkční hale Universum vedle pražské O2 Arény. Funkci předsedy strany obhájil Petr Fiala, který dostal nominace na nejvyšší funkci ve všech regionech, a tak neměl žádného protikandidáta.

"Chci ODS silnou a energickou, chci, aby vítězila. Chci ODS plnou výrazných osobností a odborníků, kteří zajistí, aby také Česká republika vítězila," uvedl Fiala. Ve volbě dostal 470 z 505 platných hlasů.

Petr Fiala o svém znovuzvolení předsedou ODS:


 

Současné vedení strany určitě opustí europoslanec Evžen Tošenovský, který už na post místopředsedy nekandidoval. Ostatní, včetně první místopředsedkyně Alexandry Udženiji, kandidovali znovu. Nominaci na její post dostal i europoslanec Alexandr Vondra, ale před volbou se jí vzdal. Udženija tak sice neměla ve volbě statutárního místopředsedy konkurenci, ale v tajné volbě přesto neprošla.


Přímý přenos můžete sledovat zde:

Kvůli neúspěchu Udženiji muselo vedení ODS narychlo zasednout a poradit se, jak dál postupovat. Po hodinové přestávce pak Petr Fiala navrhl na post prvního místopředsedy Zbyňka Stanjuru. Proti němu se do volby přihlásila Marie Kubíková z Prahy 6 a delegáti jako překvapení navrhli Pavla Novotného, starostu Řeporyjí. Ten rozvířil klidné vody kongresu svým divokým projevem. Delegátům vynadal, že narozdíl od něj je jejich práce málo vidět. K funkci mu to nakonec nepomohlo. V hlasování s převahou vyhrál šéf poslanců strany Stanjura.

Divoký projev Pavla Novotného ve volebním kongresu:

Ve funkcích místopředsedů zůstali senátor Miloš Vystrčil a poslanci Martin Kupka i Martin Baxa. Končícího Tošovského nahradil europoslanec Alexandr Vondra, který získal nejvíce hlasů.

Během volebního kongresu ODS přivítala také hosty ze spřízněných středopravých stran. S přáním, aby se společně zbavili agrosocialistické vlády opřené o komunisty, vystoupila jako první šéfka TOP09 Markéta Adamová Pekarová.

Předseda lidovců Marek Výborný, který za týden končí ve funkci, kritizoval současnou vládu. Podle něj kašle na vzdělávání a důchodovou reformu. Věří, že se to podaří změnit společným vítězstvím opozičních stran v parlamentních volbách. Podobně hovořil i šéf STAN Vít Rakušan.

Předseda ODS Petr Fiala ve svém úvodním projevu prohlásil, že prvním cílem strany bude posílení v nejbližších volbách - krajských a senátních letos na podzim. "Přeji si, aby ODS převzala odpovědnost všude, kde to bude možné, a abychom z těchto voleb vyšli jako ještě silnější vyzyvatel hnutí ANO pro volby v roce 2021," prohlásil.

Podle něj současná vláda zanedbává hlavně mladé lidi. Kampaň "Země, která vítězí" má pět základních pilířů - reformu důchodů, zdravý rozum v ekologii, zjednodušení daní, zeštíhlení státní správy a reformu a investice ve školství.

Podívejte se na páteční reportáž TV Nova: 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz