Vejprty

8 mrtvých, 30 zraněných. Požární čidla byla jen na WC, zlobí se starostka

Při požáru v domově pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech zemřelo 8 lidí a 30 dalších utrpělo zranění. Záchranná služba vyhlásila mimořádnou událost. Mezi zraněnými jsou obyvatelé i personál. Na místo přijel premiér Andrej Babiš.

"Bohužel musím tuhle smutnou událost potvrdit. Na místě je 8 mrtvých. Tři lidé utrpěli středně těžká zranění. Jedna osoba je zraněná těžce, lékaři ji museli připojit na plicní ventilaci," řekl TN.cz mluvčí záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.
 

Kvůli nepříznivému počasí na místě nemohl zasáhnout vrtulník. Do nemocnice záchranáři přepravili i 26 lidí, kteří utrpěli jen lehká zranění. "Nejčastěji se nadýchali kouře. Museli jsme je prohlédnout," dodal mluvčí.

Na místě zasahovalo sedm zdravotnických posádek včetně dvou německých. "Pomáhají i zdravotníci z Karlovarského kraje," dodal. Mezi prvními byli u zásahu místní hasiči. Popsali, co se na místě stalo.
 

Související obsah

"Informaci o požáru jsme přijali před pátou hodinou ráno. Mohu potvrdit osm obětí a větší množství zraněných osob," řekla TN.cz Alena Bartošová, policejní mluvčí Ústeckého kraje.

Příčina požáru je v šetření. Policejní mluvčí dodala, že vyšetřování tragédie začne hned, jak to bude možné. "Na místě jsou policisté i kriminalisté. Vyslali jsme i interventa pro poskytnutí psychologické pomoci," dodala Bartošová.

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS) uvedla, že dvě z osmi obětí mají příbuzné opatrovníky. Ostatním šesti obětem dělalo opatrovníka město. Podle ní je obrovské štěstí, že obětí nebylo více. Požární čidla jsou totiž pouze na toaletách objektu. Poděkovala záchranářům, že byli na místě tak rychle. V objektu bylo celkem 35 klientů.

Mezi zraněnými jsou obyvatelé domova i personál.
 "Příčinu neznáme. Ta se bude vyšetřovat," řekl TN.cz ředitel Městské správy sociálních služeb Vejprty Viktor Koláček.

Podle prvních informací měl hořet domov důchodců. Později však vyšlo najevo, že se jedná o domov pro osoby se zdravotním postižením s názvem Kavkaz . Podle informací TV Nova požár vypukl v oddělení pro chlapce.

Na tragédii reagují také politici. "Obrovská tragédie ve Vejprtech. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým. Chci všechny ujistit, že příčiny tragického požáru budou řádně vyšetřeny," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Hrozná tragédie ve Vejprtech v domově důchodců, je mi to moc líto a chtěl bych vyjádřit nejhlubší soustrast všem pozůstalým. Mluvil jsem s policejním prezidentem a velitelem hasičů, ti dělají maximum," doplnil ho premiér Andrej Babiš (ANO), který vyrazil na místo.


Kontrola Evropského výboru proti mučení (CPT) už před dvěma lety vyčítala právě ústavu ve Vejprtech nedostatečné zabezpečení. Tehdy kontroloři navštívily dvě sousední budovy Krakonoš a Dukla. Zprávou CPT (podrobnosti zde) se tehdy zabývala i vláda. Z kontroly vyplynulo, že zařízení je nedostatečně zabezpečené, pacientní jsou držení pod silnými dávkami sedativ a v noci bez dohledu sester. Doporučili ministerstvům práce a sociálních věcí a zdravotnictví, aby zde posílili personál o noční dozor i specialistu psychiatra.

Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Podobná událost se stala na Chomutovsku v roce 1984 v ústavu sociální péče na Měděnci, která se nachází nedaleko Vejprt. Tehdy zemřelo 26 klientek ústavu, další utrpěly těžká zranění. Na motivy tragédie vznikl film Requiem pro panenku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz