Domácí

Ve Vejprtech kontrola odhalila šílené nedostatky. Neštěstí to nezabránilo

Ve Vejprtech kontrola odhalila šílené nedostatky. Neštěstí to nezabránilo
Zdroj: msssvejprty.cz

Tragická událost, při které v noci na neděli při požáru v domově pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech zemřelo osm lidí a desítky dalších se zranily, poukázala na nedostatečné podmínky, které v těchto domovech panují.

Na kontrolu, za jakých okolností se žije klientům podobných zařízení, se v Česku v minulosti zaměřil také Evropský výbor pro zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání (CPT). Kontrolu, která probíhala v říjnu 2018, úředníci prováděli v českých věznicích, psychiatrických ústavech a institucích sociální péče. Mezi jinými objekty se zajeli podívat také do Vejprt.

Městská správa sociálních služeb zde provozuje hned několik domovů, nejen pro osoby se zdravotním postižením, ale i duševně choré nebo závislé na návykových látkách. Vedle budovy Kavkaz, kde došlo k tragické události, například také domovy se zvláštním režimem Krakonoš a Dukla. Právě tyto objekty si Evropský výbor vybral pro svou kontrolu.

Delegace pochválila starostlivý přístup a dobré zacházení ze strany zaměstnanců i materiální podmínky v domovech. Vyslechli si připomínky pacientů, někteří měli výhrady pouze k tomu, že nemají každý den přístup na čerstvý vzduch.

Související obsah

Zásadní výhrady měla ale komise ve své závěrečné zprávě k počtu zaměstnanců, který jí přišel poddimenzovaný. Dva domovy, které v době kontroly pečovaly dohromady zhruba o stovku klientů, zaměstnávaly úhrnem šest sester, jednu pomocnou sestru, čtyřicet čtyři pečovatelek, jednoho sociálního pracovníka a dva vedoucí aktivit. Jednou týdně dochází praktický lékař, pouze jednou měsíčně psychiatr.

Problém představoval zejména noční režim, kdy v ústavech zůstávali přítomni pouze dva pečovatelé v každém domě. Komise navrhovala neustálou přítomnost zdravotní sestry, a to i v noci, požadovala také, aby sestry v těchto domech měly specializované vzdělání v oboru psychiatrie a aby psychiatr docházel výrazně častěji.

Související obsah

S problémem nedostatku personálu se domovy sociální péče potýkají dlouhodobě, i v souvislosti s tragickým požárem bylo uvedeno, že ústavu aktuálně chybí asi desítka lidí. Na stránkách dlouhodobě visí inzerát s nabídkou práce, za plný úvazek však nabízí jen 23 664 Kč hrubého, brigádně od 90 do 13 korun na hodinu. V městě s 2871 obyvateli je počet zájemců omezený, nenahrává mu ani blízkost hranice s Německem, kam míří řada Čechů za lépe honorovanou prací.

Komisi rovněž vadilo, že někteří klienti dostávali velké dávky vysoce sedativních léků, lékařům z řad komise přišla řada pacientů silně utlumena. Medikace však mohla být v domovech Dukla a Krakonoš zvýšená i s ohledem na to, že zdejšími pacienty jsou převážně lidé s chronickými duševními poruchami, závislostí na návykových látkách nebo demencí, zatímco v domově Kavkaz, kde hořelo, žijí lidé se zdravotním postižením.

Video z místa tragédie: 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz