Domácí

Zasahovat v ústavech je peklo. Takhle vypadá "tahák" pro hasiče

Mříže v oknech, pacienti ležáci, i nebezpečí ozáření z lékařských přístrojů. Nejen tyto pasti na hasiče čekají, pokud zasahují v budovách zdravotnických zařízení.

Na situace podobné té, do které se dostaly hasičské jednotky při nočním zásahu v domově pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech, je má lépe připravit speciální manuál ministerstva vnitra. Správné postupy pomáhají nejen k větší efektivitě hasičského zásahu, ale i k ochraně samotných hasičů. Zdravotnické budovy a zařízení totiž skrývají nejednu past, která jim zásah komplikuje.

Požáry budov zdravotnických zařízení jsou podle metodického listu charakteristické především přítomností pacientů s omezenou schopností pohybu nebo zcela neschopných pohybu.

Podívejte se na záběry z akce v naší reportáži.

Bohužel hasiči nemohou spoléhat příliš ani na pomoc personálu, který by byl použitelný k evakuaci pacientů. Není neobvyklé, že v podobných objektech jsou v nočních hodinách na několik desítek pacientů přítomni jen dva pečovatelé, v domově Kavkaz byli v době tragédie tři zaměstnanci. I proto je na místě potřeba co nejvíce zasahujících záchranářů. Ve Vejprtech v noci působila padesátka hasičů ze šesti jednotek.

Související obsah

Komplikací mohou být i pacienti, jejichž život je závislý například na kyslíkových přístrojích, nebo nemocní, kteří mohou být přepravováni jen na lůžku. Klienti zdravotních zařízení zpravidla také vykazují sníženou schopností reakce a sebekontroly a vyšší možnost vzniku paniky.

Pro podobné objety jsou typické rozsáhlé prostory a složité dispoziční řešení, případně i rozvody vzduchotechniky. To vše napomáhá skrytému šíření kouře. Právě nadýchání kouřem bylo smrtícím pro osm lidí, kteří noční událost ve Vejprtech nepřežili.

Související obsah

Práci záchranářů často komplikuje také mechanické zabezpečením oken, sklady tlakových láhví s hořlavými plyny a kyslíkem a výskyt hořlavin a dezinfekčních prostředků. U zdravotnických zařízení umístěných ve starších budovách lze předpokládat i nesplnění současných požadavků na požární bezpečnost staveb, např. dělení do požárních úseků. Často hasiči bojují také s nevyhovujícím přístupem, absencí evakuačních výtahů, chybějícím požárně technickým zařízením nebo malými možnostmi pro odvětrání zplodin hoření.

Výhrady k požární zabezpečení padaly i vůči domovu ve Vejprtech. Podle starostky Vejprt Jitky Gavdunové je zdejší zabezpečení proti požáru nadstandardní. V budově jsou i požární čidla, bohužel jen na toaletách, kam klienti chodili tajně kouřit. Hořet přitom začalo ve společenské místnosti.

Nejhorší požáry v České republice: 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz