Domácí

Požár ve Vejprtech se děsivě podobá tragédii z Requiem pro panenku

Požár ve Vejprtech se děsivě podobá tragédii z Requiem pro panenku
Zdroj: Profimedia

Tragický nedělní požár v domově pro postižené lidi ve Vejprtech na Chomutovsku se děsivě podobá případu z roku 1984, který inspiroval film Filipa Renče Requiem pro panenku. Tenkrát při požáru ústavu zemřelo 26 chovanek. Přesná příčina je dodnes záhadou.

Události od sebe dělí více než 35 let, přesto jsou si v mnoha ohledech až příliš podobné - jako by se historie opakovala.

Místo a čas události

V Měděnci budovu zachvátily požáry za chladné a mlhavé listopadové noci, která značně limitovala zásah hasičů. Nepřízeň počasí se podepsala i na požáru ve Vejprtech, který se odehrál rovněž v nočních hodinách ze soboty na neděli. Na místě kvůli povětrnostním podmínkám ani nemohl zasahovat vrtulník.

Pozoruhodnou shodou náhod je, že obě tragédie se staly nedaleko od sebe. Obce Vejprty a Měděnec leží na Chomutovsku a vzdálenost, která je mezi nimi, činí pouhých zhruba 15 kilometrů.

Oběti

Požáry měly tragické následky. V obou případech byli oběťmi postižení lidé. Jednalo se totiž o budovy, které sloužily jako ústavy sociální péče. Ve Vejprtech pobývali hendikepovaní muži. O život jich v neděli přišlo osm, dalších třicet se zranilo. V ústavu v Měděnci byly naopak pouze nemocné ženy. Při tragédii v roce 1984 jich zemřelo 26.

Příčina požáru

Přesnou příčinu požáru ve Vejprtech vyšetřovatelé zatím neuvedli. Starostka obce Jitka Gavdunová krátce po tragédii uvedla, že v minulosti už se chovanci několikrát pokusili ústav zapálit. Není tedy vyloučeno, že oheň založil jeden z nich.

Související obsah

 

Událost v Měděnci nikdy nebyla zcela objasněna a dodnes se o ni spelukuje. Za hlavního viníka se však považovala jedna z chovankyň Eva Kováčová, která za žhářství dostala pětiletý trest ve vězení. Podle odborníků v ústavu vůbec neměla být, neboť nebyla postižená.

Bezpečnostní opatření

Bezpečnostní opatření ústavu v Měděnci bylo naprosto nedostatečné. Budova neměla ani únikový východ. K tragédii přispěl i fakt, že v době požáru měly službu jen dvě vychovatelky, které se pokoušely dívky evakuovat.

Zabezpečení ústavu ve Vejprtech bylo na daleko lepší úrovni, budova měla i čidla, která detekují kouř. Podmínky tam přesto nebyly dostatečné. V roce 2018 provedla komise kontrolu a ústavu vytkla počet zaměstnanců. Problém představoval především noční režim, kdy v budově zůstávaly jen dvě pečovatelky.

Kritika hasičů

Po nedělním požáru zazněla kritika vůči hasičům z úst starostky Vejprt i vedení Ústeckého kraje. Středem jejich zájmu se stala otázka, proč na pomoc nepřijely i jednotky z Německa, v jehož těsné blízkosti obec leží. Hasiči Ústeckého kraje se však brání, že asistenci zahraničních kolegů nepotřebovali a se situací si dokázali poradit sami.

S kritikou se hasiči setkali i v případě požáru v roce 1984. Jedna z ošetřovatelek je dokonce obvinila z toho, že se nenamáhali zasahovat v horním patře, kde uhořela spousta chovankyň. Hasiči tentkrát byli při zásahu velmi limitováni. Neměli dostatek cisteren, ani dýchacích přístrojů, bez kterých se těžko vstupuje do hořící budovy.

Ve Vejprtech výrazně hasičům pomáhali i policisté. Jeden z nich dokonce vběhl do hořícího domu, aby zachránil lidi uvnitř. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz