Domácí

Ptačí chřipka na Žďársku: Veterináři museli vybít chovy, další hlídají

Ve Štepánově nad Svratkou na Žďársku a v jeho okolí dnes odborníci dokončili sčítání veškerého domácího ptactva. Chovy tam teď veterináři budou několik týdnů kvůli výskytu nákazy vysoce nebezpečné ptačí chřipky bedlivě sledovat.

V nejpřísněji kontrolované tříkilometrové ochranné zóně kolem Štěpánova nad Svratkou je podle aktuálního sčítání u zhruba 200 chovatelů téměř 2700 kusů domácího ptactva. Hlavně slepic, kachen a holubů. Veterináři si kromě Štěpánova nechali poslat počty kusů i z Ujčova, Kozlova a Koroužné. Tam všude platí přísná bezpečnostní opatření.

"Všichni domácí ptáci, aby byli uzavřeni doma, aby i krmení měli uzavřené," řekl Milan Novák, vedoucí Krajské veterinární správy na Vysočině.

"Je zamezeno dovážet a vyvážet maso a vejce z našeho pásma," informovala starostka Štěpánova nad Svratkou Šárka Kunčíková. Místní chovatelka drůbeže Miroslava Němečková dodala, že chovatelé dělají vše pro to, aby dodrželi nařízení a nákaza se nešířila.

Související obsah

Veterináři teď budou po celý měsíc, kdy veškerá opatření budou v platnosti, dělat u chovatelů časté namátkové kontroly a od drůbeže i okrasných ptáků odebírat vzorky a testovat je. Pokud by chovatelé nedodržovali hygienická opatření, mohou dostat od veterinářů pokutu až 50 tisíc korun.

Vysoce nebezpečný vir ptačí chřipky H5N8 se ve Štěpánově nad Svratkou objevil o víkendu u jedné z chovatelek, které uhynulo najednou 6 slepic. Její dva sousední chovy poté veterináři vybili. Jinde se dle Nováka naštěstí výskyt nákazy zatím nepotvrdil.

"Nám uhynuli kohout a slepice, ostatní byli najednou nějací divní," řekla majitelka zasaženého chovu. Ptačí chřipka už v minulých týdnech zasáhla Slovensko, Polsko, Maďarsko a Rumunsko. V Česku se objevila naposledy před třemi lety, kdy kvůli ní muselo být utraceno 100 tisíc kusů drůbeže.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz