Koronavirus

Češi skupují roušky, v řadě lékáren už došly! Funguje ale jen speciální typ

V případě nového typu smrtícího koronaviru doporučují zdravotníci dodržovat hygienická pravidla podobná těm při epidemii chřipky. A to včetně používání roušky nebo respirátoru. Jenže i u nás už jsou na některých místech roušky nedostatkovým zbožím.

Současné záběry z Číny jsou velmi podobné těm z předchozích let - při epidemii SARS, tedy syndromu akutního respiračního selhání, nebo ptačí chřipky. Lidé si zakrývají ústa a nos, což je jedna z hlavních zásad chování při hrozících infekčních nemocích.

"Důkladná hygiena, umývání rukou, kýchání a kašlání do kapesníku, dodržovat veškerá opatření, co doporučujeme i teď v rámci sezóny akutních respiračních onemocnění a chřipky," vypočítala Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Lékařská rouška podle odborníků pomůže, ale jen jeden speciální typ. "Jsou to roušky, které jsou schopny zachytávat malé částice, jako jsou viry, to znamená, taková ta papírová rouška tomu nemůže zabránit," vysvětlil Roman Chlíbek z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.

Související obsah

"Roušku si nasazujeme od nosu, přitlačíme na ten vrchní lem, potom ji dáme za uši a natáhneme ji přes ústa až po bradu," popsala Veronika Katúchová z Oddělení nemocniční hygieny nemocnice ve Zlíně.

Jedna rouška na den ale rozhodně nestačí. "Tím, jak vlhne, jak vydechujeme, tak její účinnost klesá a člověk by ji musel několikrát denně měnit," sdělil Chlíbek.

Jenže poslední dny je s nákupem roušek velký problém, na řadě míst už nejsou k dostání. Například v lékárně ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové mají na skladě běžně 50 balení roušek, nyní jsou ale vyprodané a nedají se ani objednat.

Související obsah

A stejně dopadl štáb TV Nova i v další z královéhradeckých lékáren, i tam byly roušky vyprodané. Nemají je ani některé e-shopy.

Koronavirus se do těla navíc může dostat i přes další sliznice, například přes oči. Důraz bychom tak měli klást i na dezinfekci rukou a vyhýbání se místům s velkým množstvím lidí.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz