Domácí

Cena papíru ve sběrnách klesá, za odevzdání kartonu se musí i platit!

Sběrnám se přestává vyplácet vykupovat papír a od Nového roku se dokonce někde za přinesené kartony musí naopak i platit, a to až 1,5 koruny za kilo.

Před dvěma lety ukradli v Kopidlně zloději z jednoho domu naráz osm tun knih, aby ve sběrně získali jedenáct tisíc korun, což vychází zhruba 1,5 koruny za kilo. Dnes už by se možná tolik nedřeli. "Dostanete 50 až 60 halířů," řekl majitel sběrny v Pardubicích Petr Jarý.

Výtěžek ze sběru papíru putuje na pardubické základní škole na Benešově náměstí na odměny žákům. V roce 2018 se sesbíralo 27 tun. "Utržili jsme asi 50 tisíc korun," uvedla ředitelka Ema Jičínská.

Dnes za stejné množství dostanou sotva polovičku a nejspíš bude hůř. Těm, kteří donesou do sběrny papírové kartony, sběrna peníze z kapsy dokonce vytáhne, a to 1,5 koruny za kilo.

Související obsah

Papíru v ulicích měst stále přibývá. Roste totiž obliba internetových obchodů a lidé stále častěji kupují zboží v papírových krabicích.

Kůrovcem zasažené dřevo musí z lesa a jen loni Čína od nás odkoupila milion kubíků. Asijská velmoc totiž přestává recyklovat odpad a kartony se jí podle ekonomů vyplatí dělat z českých stromů. "Ten papír bude velmi pravděpodobně kvalitnější," míní ekonom z Univerzity Pardubice Jiří Nožička.

Navíc Číňané bohatnou a tím roste i jejich produkce odpadu, takže tamní závody prioritně zpracovávají vlastní materiál.
 

rod, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz