Domácí

Virus není pod kontrolou, tvrdí lékař. Doufá, že nebudou miliony mrtvých

Virus není pod kontrolou, tvrdí lékař. Doufá, že nebudou miliony mrtvých
Zdroj: Profimedia

Počet obětí epidemie koronaviru, která vypukla v Číně, se vyšplhal přes osm desítek. Podezření na nakažení už ohlásilo i Česko, což vyděsilo i diváky TN.cz. Na jejich otázky v online chatu odpovídal profesor Ladislav Machala z kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce.

České úřady už prověřují první případy podezření nakažení. Přítomnost viru se u nich zatím nepotvrdila, mezi Čechy však narůstá napětí a strach. Web TN.cz proto divákům umožnil pokládat otázky lékaři z infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Ladislavu Machalovi.

Mezi častými dotazy bylo, zda se lidé mají obávat balíčků posílaných z Číny. Vzhledem k tomu, že je koronavirus stále do velké míry zahalen tajemstvím, není možné odpovědět se 100% jistotou, profesor Machala však věří, že zásilky žádné riziko nakažení nepředstavují.

Mnoho otázek lékař dostal od vystrašených rodičů, kteří mají obavy zejména o své ratolesti. "S malými dětmi bych se hlavně snažil vyhnout možnému kontaktu s infekcí," radí Machala.

Související obsah

Přirozeně se lidé zajímali také o to, zda může koronavirus smrtelně ublížit i zdravému člověku. "Zdá se, že infekce je nebezpečná především pro starší osoby s chronickými nemocemi dýchacího systému a srdce," uvedl lékař. "Šance přežít infekci je dle dostupných údajů velmi vysoká - přes 95 procent," dodal.

Nejen o sebe a svou rodinu mají diváci obavy, ale i své domácí mazlíčky. Lékaře se proto ptali, jestli se koronavirem může nakazit například jejich pejsek. "Jak je to s infekčností pro pejsky, nevím. Ale myslím, že můžete být klidní. Já o našeho buldočka zvýšené obavy nemám," sdělil divákům Machala.

Jak postupovat v případě příznaků nákazy koronavirem, zjistíte v reportáži TV Nova:

V online rozhovoru s lékařem také několikrát padla otázka, jakými antibiotiky je možné koronavirus léčit. Vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, profesor Machala stručně odpověděl, že žádnými.

Jeden z diváků se například zeptal, zda může virus při celosvětovém rozšíření způsobit úmrtí v řádech tisíců, statisíců, či dokonce milionů lidí. Profesor Machala tuto možnost připouští. "Možné to je. Doufám, že statisíce či miliony to nebudou," napsal. "Zatím se virus nekontrolovatelně šíří. Až ho dostaneme pod kontrolu, tak se šířit nebude. Zaleží, jak efektivní opatření budou přijata," dodal.

Celý online chat naleznete v následujícím odkaze. Omlouváme se, pokud jste na svou otázku nedostali odpověď. Vzhledem k velkému množství dotazů a omezenému času nebylo možné je všechny zodpovědět.

Shrnutí aktuálního dění můžete sledovat v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz