Zimní speciál

Na Praděd jen s rezervací? Kraj bojuje s návalem lyžařů i turistů

Na Praděd jen s rezervací? Kraj bojuje s návalem lyžařů i turistů
Zdroj: Profimedia

Na Praděd míří nejen milovníci lyžování, ale i zimní turistiky. Vrchol Jeseníků je ale pod náporem návštěvníků více, než místní autobusy dokážou zvládnout.

Autobusové spoje z rozcestí Hvězda na parkoviště na Ovčárně, odkud lyžaři i turisté vyrážejí jak na vrchol Praděd, tak na místní sjezdovky, odbavit davy návštěvníků podle informací kraje stíhají, problém ale nastává na konci dne. Zatímco na vrchol hor míří návštěvníci postupně během celého dne, jak se přiblíží tma, chtějí zpět všichni naráz. Poslední denní spoj ale sotva takové davy pobere.

Turisté ale potvrzují, že tlačenice a komplikace nastávají již cestou nahoru, a to hned ráno. "V sobotu 25. ledna v 10 hodin autobusy nechaly na Hvězdě dav lidí... nevešli se. V 11 hodin se situace opakovala. Přijely 3 autobusy, ale když přijely na Hvězdu, byla už všechna místa na sezení obsazena," popsala čtenářka Dominika. Podle ní by situaci vyřešila nonstop kyvadlová doprava mezi Hvězdou a Ovčárnou. "Na parkovišti jsme zaplatili za parkování 100 Kč a nahoru jsme se nedostali," rozčílo ji.

„Mrzí nás, že k takovým situacím dochází. Umím si představit, že tlačenice na parkovišti a dlouhé čekání na zastávce může velmi znepříjemnit celý výlet. Tato situace nám není lhostejná a společně s dopravcem, který kyvadlovou dopravu mezi Hvězdou a Ovčárnou zajišťuje, budeme hledat řešení," uvedl náměstek hejtmana kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka. 

Související obsah

Navýšit množství autobusů v případě hezkého počasí a zvýšené poptávky bohužel není možné. "Zákon o veřejných zakázkách neumožňuje měnit dynamicky počty nasmlouvaných vozů,“ vysvětluje Unucka. Podle kraje by byl ideálním řešením aktivnější přístup hoteliérů, provozovatelů vleků a dalších, kteří podnikají v cestovním ruchu a bez turistů by se neobešli.

„Řešení vidím v tom, že hoteliéři a další podnikatelé v oblasti pomůžou přivézt na Praděd návštěvníky v exponovaných dnech," doplnil náměstek. V případě, že by se místní podnikatelé aktivně nezapojili, kraj dokonce zvažuje omezení počtu návštěvníků formou rezervačního systému.

Související obsah

"Návštěvníci Pradědu by si mohli dopředu objednat jízdenky tam i zpět a měli by jistotu, že si výlet užijí bez komplikací s dopravou,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka. Možnostmi ohledně rezervačního systému v kyvadlové dopravě mezi Hvězdou a Ovčárnou na Pradědu se už začal Moravskoslezský kraj aktivně zabývat.

Pro rezervace by byla i čtenářka Zdenka. Ta stresující čekání na autobus prožila 25. ledna, i se svou malou dcerkou. Na rozdíl od řady cestujících dorazila s půlhodinovým předstihem a ukázněně se postavila do fronty, v tu chvíli asi dvaceti lidí. Jenže jak se blížil čas odjezdu autobusu, začaly se ze všech stran hrnout davy, lidé přebíhali a nebezpečně se tlačili. "Dcera byla v šoku a strachy se rozbrečela, ale ani to nepomohlo. Musela jsem na ty lidi zakřičet, že tam mám dítě a odstrčit je od ní. Rezervace míst by byla v tomto případě na místě," navrhuje šokovaná cestující.

Vedle rezervačního systému nebo iniciativy hoteliérů by mohla pomoci i výstavba lanovky. "Lanovka by vyřešila tyto problémy a šetřila by životní prostředí. Vemte si příklad z Rakouska, Itálie a z dalších alpských zemí, kde to funguje," vzkázal kraji čtenář Iljič.

Zažili jste nepříjemné čekání a fronty na autobusy z Ovčárny na Hvězdu? Napište nám a pošlete své fotografie a videa na email zpravy@nova.cz, rádi je zveřejníme.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz