Domácí

Českem se prohnala zimní bouře. Vítr lámal stromy na mnoha místech

Zejména západ Čech ovládly zimní bouřky. Doprovázel je déšť a drobné kroupy a zejména silný vítr. Ten na mnoha místech Česka vyvracel stromy, které dopadaly přímo na silnice. Výstrahu před silným větrem vydal Český hydrometeorologický ústav. Hasiči vyjížděli k desítkám nehod.

O intenzivních přeháňkách a hře hromů a blesků psal ČHMÚ na sociálních sítích. Bouřka nad Českem je navíc první v letošním roce. Bouřilo v Praze, na Vysočině, Sokolově i na Benešovsku. V Chebu byla podle meteorologů velmi dobře slyšet.

Bouřka vyhnala do terénu středočeské hasiče hned ke 35 případům. "Největší počet výjezdů je na Kladensku, Berounsku a Praze-západ. Nejčastěji vyjíždíme k popadaným stromům přes pozemní komunikace," informovali hasiči na svém twitteru.

Související obsah

Stromy, které strhl silný vítr, prý také často nespadnou, ale zůstávají nebezpečně nahnuté nad vozovkou. V Karlovarském kraji kvůli popadaným stromům hasiči dokonce varují před možným omezením provozu.

V hlavním městě Praze vyráželi hasiči do Koloděj, kde spadlý strom přehradil silnici a v ulici Klikatá museli odstranit popadané větve z několika stromů. V Bohnicích dokonce padající strom poškodil několik zaparkovaných aut.

Zdroj: ČHMÚ

Silný vítr trhal také uvolněné plechy ze střech domů. Ve Vršovicích spadl strom ve vnitrobloku domu na osobní auto a ve Strašnicích vichr serval ze střechy domu klimatizační jednotku, která přistála na silnici.

V úterý kolem 16. hodiny odpoledne evidovali středočeští hasiči už 79 událostí, jejichž hlavním aktérem byl silný vítr. Situace byla nejdramatičtější na Mladoboleslavsku, silně zasažené jsou Praha-západ a Praha-východ.

Vítr strhával i dráty a sloupy elektrického vedení. V Sibřině pomáhali hasiči zajišťovat převrácenou dřevěnou pergolu a v Poděbradech pro změnu odstraňovali plech z kolejiště.

Zvýšené množství nehod zaznamenali i hasiči na Českolipsku. Prim tu hrají stromy popadané na silnici. "Došlo také k řetězové dopravní nehodě čtyř vozidel v České Lípě. Provoz je v místě omezen," informují liberečtí hasiči. Při nehodě se prý nikdo nezranil.

Související obsah

"Tyhle zimní bouřky nejsou vlastně nijak neobvyklé. Stává se to, když se k nám dostává tzv. labilní vzduch, tedy takový, kdy se v atmosféře intenzivně mísí vzduch chladný a teplejší. Velké teplotní rozdíly se objevují hlavně v souvislosti s výškou," řekl meteorolog Martin Tomáš.

  

Chladný vzduch podle Tomáše nahradil dosavadní inverzi. "Dostává se k nám vlhký a chladný vzduch ze západu. U zimních bouřek záleží na teplotě vzduchu, průvodním jevem jsou sněhové krupky, malé kroupy. Jde často o silné přeháňky," dodává.

Související obsah

Zimní bouřku doprovázely i silné blesky. Sousední Německo prý zasáhly víc, řádově se tam objevilo na 1800 výbojů. Na území Česka se zablýsklo zhruba stokrát, což je podle odborníků spíš nižší počet. Zatím nejvíce blesků bylo v západní půlce Čech. Bouře ale podle odborníků ještě neskončila.

Nárazy větru, před kterým meteorologové varovali, se pohybovaly v místech, kde se objevovaly blesky, kolem 70 kilometrů za hodinu. Nejsilnější nárazy větru bičovaly Prahu-Ruzyni, kde dosahovaly síly až 32 metrů za sekundu. Silný vítr vál i na Plzeňsku, kde se pohyboval kolem 20 m/s. Na Milešovce se maximální nárazy větru pohybovaly kolem 27 m/s, v Českých Budějovicích a Ústí nad Labem okolo 19 m/s.TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz