Ekonomika

Zelenina výrazně zdražila, za pár dní ceny vylétly o desítky procent!

V Česku skokově podražila zelenina. Za posledních pár dní se cena zvedla až o desítky procent. Výrazně dražší jsou okurky, cukety, rajčata nebo papriky. Podle Potravinářské komory České republiky za to můžou současné extrémní výkyvy počasí ve Španělsku. Zemi sužují silné bouře a přívaly sněhu.

Běžná cena salátové okurky je mezi 10 až 15 korunami, teď se prodává i za pětatřicet. Výrazně víc si teď připlatíme například i za cukety, které jsou na pultech bezmála o polovinu dražší.

Někteří zákazníci, které oslovil reportér televize Nova, dokonce přiznali, že kvůli velké drahotě zeleninu vyřadí z jídelníčku a počkají až na letní sezónu.

Za extrémně vysoké ceny, které nejsou obvyklé ani na období mimo sezónu, prý může nepředvídatelné počasí ve Španělsku. Tam, kde je běžně i teď teplo, bojují s přívaly sněhu a silnými bouřemi.

Související obsah

"Hlavně sníh a vichřice, dojde k nějakému přechodnému nedostatku. Výpadek dodávek speciálně v oblasti cuket, okurek, salátů a podobně," vypočítává Miroslav Koberna z potravinářské komory.

Zatím není jasné, jak dlouho bude zdražení zeleniny trvat. Pokud se prý nepodaří obnovit dodávky z jiných zemí Evropské unie, může cena zůstat vysoko až do konce jara.

pez, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz