Zahraničí

Radost i slzy dojetí: Britští poslanci se loučili s europarlamentem

Evropský parlament se rozloučil s britskými kolegy, kteří těšně před vystoupením své země z Unie opouštěli sídlo instituce. Zatímco na jedné straně byly vidět slzy a dojetí, strůjce brexitu, europoslanec Nigel Farage, odcházel s výrazem velké spokojenosti a Unii prorokoval další odpadlíky.

Nigel Farage se po úspěšném britském referendu stáhl, do politického dění téměř nepromlouval a omezil i kontakt s médii. Když teď ale opouštěl v Bruselu sídlo Evropského parlamentu, rozdával úsměvy a na otázku, zda bude slavit, odpověděl "ano, jistě".

Evropský parlament včera schválit dohodu o vystoupení Británie z Unie. Měla to být formalita a také byla. Pro bylo 621 poslanců, proti 49. Loučícími se kolegy hýbaly emoce.

Související obsah

"Ačkoli musíte dál bojovat bez nás, alespoň na nějakou dobu, budeme s vámi, budeme na vás myslet. Ten boj o vytvoření lepší Evropy bude pokračovat. A vy musíte stále bojovat. To, čeho jsme tu dosáhli, má historický význam," zaznělo od britských poslanců.

Velké Británii zbývá 36 hodin v Evropské unii a Londýn se na to připravuje, včetně Čechů, kteří tam žijí. Například pan Adam učí na jedné z londýnských škol. Británie se stala jeho domovem před deseti lety.

Související obsah

Přijel do Anglie hledat nové možnosti, stejně jako další statisíce občanů jiných zemí EU, jimž může brexit výrazně zkomplikovat život.


"Ten pocit toho, že si stát tady odvolil to, že nás tady nechce, není úplně příjemný. Nicméně v Londýně to je jiné než ve zbytku Británie," řekl pan Adam, který má díky dlouhodobému pobytu na území Spojeného království jistotu, že se ho administrativní změny spojené s brexitem v podstatě nedotknout.

Češi, kteří se zde rozhodnou žít a pracovat stejně jako Adam, po brexitu ale už budou muset zažádat o povolení k dočasnému pobytu.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz