Domácí

Uctění památky Jaroslava Kubery: Státní smutek, sirény, pieta v Rudolfinu

Uctění památky Jaroslava Kubery: Státní smutek, sirény, pieta v Rudolfinu
Zdroj: Profimedia

Po celé zemi se v pondělí rozezní sirény k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Parlamentu České republiky Jaroslava Kubery. Bude se také konat pietní shromáždění v pražském Rudolfinu. Pravidelná zkouška sirén, která připadá na středu, bude zrušena.

Vláda vyhlásila na 3. února státní smutek k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery. V pondělí proto budou vlajky na úředních a veřejných budovách vyvěšeny na půl žerdi.

Na celém území se v pondělí v poledne navíc rozezní sirény, nebude předcházet žádné upozornění či doprovodný text. Bude se jednat o nepřerušovaný tón, který potrvá 140 sekund.

"Pravidelná zkouška sirén, která by měla proběhnout ve středu 5. února 2020 (první středa v měsíci) bude zrušena," informovala tisková mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky Nicole Studená.

  

Mnohé může netradiční zapnutí sirén zmást, varovný signál ale vypadá jinak. "Zákon stanovuje pouze jediný varovný signál „Všeobecná výstraha“, který je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech," doplnila Studená s tím, že po tónu v případě hrozby následuje informace, kterou se sdělují obyvatelstvu údaje o nebezpečí.

Související obsah

V pondělí se také uskuteční pietní akce v pražském Rudolfinu. Památku zesnulého Jaroslava Kuberu uctí nejvyšší ústavní činitelé, zákonodárci, členové vlády, zástupci justice, představitelé církví, diplomaté, rektoři veřejných vysokých škol a další významné osobnosti.

Na pietním shromáždění zahraje Severočeská filharmonie Teplice, jako jediný řečník vystoupí Přemysl Sobotka. Veřejnost bude moci celou akci sledovat před budovou Rudolfina, kde bude umístěna LED obrazovka.

 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz