Zahraničí

Svět izoluje Čínu! Státy uzavírají hranice, nepřijímají turisty. PŘEHLED

Kontinentální Čína se kvůli epidemii koronaviru dostala na černou listinu mnoha zemí napříč celým světem. Státy uzavírají hranice, odmítají udělovat Číňanům víza a aerolinky ruší lety. Bezpečnostní omezení přijímá i Česká republika.

Zrušené lety

Stále víc leteckých dopravců ohlašuje, že dočasně ruší letecká spojení s Čínou. Po tomto kroku už sáhla německá aerolinka Lufthansa a její dvě dceřinné společnosti - švýcarská SWISS a rakouská Austrian Airlines.

Do kontinentální Číny svá letadla nevypraví ani britský dopravce British Airways, indonéská Lion Air, jihokorejská Air Seoul a španělská Iberia. 

Mnoho leteckých dopravců se rozhodlo zrušit lety pouze do některých čínských měst - především do Wu-chanu, Pekingu či Šanghaje, anebo snížit jejich počet.

Související obsah

Po tomto omezení sáhla kanadská aerolinka Air Canada, korejská Asiana Airlines, americké United Airlines, Delta Airlines a American Airlines, hongkongská Cathay Pacific, tchaj-wanská Eva Air, finská Finnair, singapurská JetStar Asia, izraelská El Al Airlines, nizozemská KLM, indická IndiGo Airlines či malajsijská AirAsia.

Lety z Číny do Česka zatím nijak omezené nejsou, premiér Andrej Babiš však ve čtvrtek oznámil, že zvažuje tuto možnost navrhnout vládě. "Já samozřejmě uvažuji o tom, že pokud se něco zásadního nestane, protože Evropa zatím není až tak akční, tak bych navrhl vládě v pondělí, že bychom nějak dočasně zakázali veškeré lety z Číny," prohlásil.

Na vyjádření Andreje Babiše k zákazu letů z Číny se podívejte v reportáži TV Nova:

Další omezení dopravy

Státy a autonomní města ležící v bezprostřední blízkosti kontinentální Číny omezují i jiné druhy dopravy - železniční, trajektovou a lodní či autobusovou. Tato omezení zavedly Hongkong, Macao, Tchaj-wan, Kazachstán, Vietnam či Papua-Nová Guinea.

Víza

Řada států se rozhodla zabránit Číňanům ve vstupu na jejich území. Víza obyvatelům Číny neudělují Filipíny, Kazachstán, Rusko, Vietnam, Malajsie, Srí Lanka, Singapur a také Česko.

"Vízová centra v Číně jsou v tuto chvíli až do odvolání zavřena. K tomuto kroku jsme přistoupili, abychom zabránili dalšímu šíření koronaviru," uvedl ve čtvrtek ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Uzavření hranic

Některé státy zašly ještě dál a uzavřely své hranice. Jedná se o Mongolsko, Nepál, Severní Koreu, Papuu-Novou Guineu či Rusko. Ruská federace se rozhodla uzavřít celou hranici v oblasti Dálného východu. Vietnam znepřístupnil čínským turistům hraniční přechod v Lao Cai.


Koronavirus si v Číně vyžádal už 170 životů. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz