Domácí

Rath dostal rok vězení navíc. Metrostav má zákaz veřejných zakázek

Krajský soud v Praze vynesl rozsudek v druhé větvi korupční kauzy bývalého krajského hejtmana Davida Ratha. Dostal 8 let ve vězení s ostrahou, o rok mu tak soud prodloužil stávající sedmiletý trest. Rozhodlo se také o propadnutí 7 milionů a pokutě 18 milionů korun. Pokud Rath částku neuhradí, jeho trest se zvýší o další tři roky. Kateřina a Petr Kottovi skončí za mřížemi na 8 let. Soud jim uložil také peněžitý trest ve výši 20 milionů korun. Pavel Pilát dostal tříletý podmíněný trest. Rozsudek zatím není pravomocný a obě strany mají možnost se proti němu odvolat.

Státní zástupce Jiří Pražák pro Ratha požadoval nejméně 9,5 roku vězení a pro Kateřinu a Petra Kottovy 8,5 let. Navrhl také propadnutí veškerého majetku státu a zákaz výkonu jakékoli veřejné funkce. Ratha a Kottovi státní zástupce považuje za hlavní viníky celé kauzy. Soud je hned v úvodu jednání uznal vinnými. Rath navíc nesmí po dobu příštích osmi let vykonávat práci ve veřejné správě.

Rathův advokát Adam Černý se proti rozsudku rozhodl odvolat. Peněžitý trest označil za rovný propadnutí veškerého majetku a nesouhlasí s ním. Nesouhlas projevil i s případným navýšením trestu v případě, že David Rath nebude schopen vyčíslenou školu uhradit. Petr Kott byl potrestán za napomáhání své manželce Kateřině, která byla uznána vinnou ze samotného domlouvání úplatků.

Související obsah

  

Lucii Novanské, administrátorce veřejných zakázek ve společnosti ML Compet, soud uložil 6 let nepodmíněně a peněžitý trest. Přitížilo jí, že se dopustila více trestných činů a zpronevěřila se své pozici osoby, pověřené dohledem nad řádným průběhem soutěží.

Podobně dopadl i bývalý manažer stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský. Oba mají navíc zákaz činnosti ve správních orgánech. Samotná společnost Konstruktiva Branko musí zveřejnit tu část soudního výroku, kde se hovoří o její trestní činnosti. Její majetek propadne státu. Firma je aktuálně v likvidaci.

  

Manažer Metrostavu Jiří Anděl dostal pět let nepodmíněně a peněžitý trest. Anděl, který se jako jediný jednání zúčastnil osobně, dostal pět let, tedy nejpřísnější možný trest. K tomu musí zaplatit peněžitý trest 250 tisíc korun. Pilátovo provinění nebylo podle Říhové takového rozsahu, aby mu byl udělený nepodmíněný trest.

Související obsah

Společnosti Metrostav byl uložený peněžitý trest ve výši 10 milionů korun a tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách. Společnosti Puro-Klima a Hospimed si odnesly peněžité tresty a zákazy účasti na veřejných zakázkách na několik let. Všechny obžalované společnosti dostaly kombinovaný trest zákazu účasti na veřejných zakázkách, peněžitých trestů a povinnosti zveřejnění rozsudku. Jejich jednání bylo podle soudu natolik závažné, že by měly být ze všech zakázkových soutěží vyřazeny. Firmy Aveza a ML Compet soud dokonce zrušil.

Metrostav se proti rozsudku na místě odvolal. "S rozsudkem se neztotožňujeme, a tak se vůči němu naši právní zástupci odvolali," řekl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Vzhledem ke stále probíhajícímu řízení se odmítl dále vyjadřovat, dokud nebude vynesený pravomocný rozsudek.

Související obsah

Státní zástupce Jiří Pražák i přes mírné tresty s částí rozsudků souhlasil. "Jsem spokojený s tím, že byly uloženy tresty zákazu účasti na veřejných zakázkách," řekl u soudu. Nevyloučil však, že se proti rozhodnutí odvolá právě kvůli mírným rozsudkům. Důležité je podle něho zejména to, že obžalovaní byli uznáni vinnými. Zmínil také rozhodující význam záznamů odposlechů, které soud jako důkaz v první větvi kauzy odmítl.

Předsedkyně senátu Iva Říhová k tématu záznamů uvedla: "Nelze vůbec polemizovat o tom, zda se v případě odposlechů jedná o zákonné důkazy." Ačkoli odposlechy soud v první větvi kauzy odmítl, ve druhé je pražský krajský soud přijal jako legitimní důkazy.

Záznamům byla vytýkána špatná kvalita a jejich přepisy, které byly zahrnuty do soudního spisu, nebyly považovány za regulérní důkaz. "Sledování, odposlechy a další důkazy odpovídají tomu, jak bylo chování obžalovaných popsáno obžalobě," řekla Říhová.

Související obsah

Podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové se dopustilo trestného činu spolu s Kottovými a Rathem dalších osm lidí a devět firem, které rovněž čelí obžalobě. Ta se týká zmanipulování veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic. U soudu zaznělo i to, jakým způsobem si manželé Kottovi domlouvali se zástupci jednotlivých firem přijetí úplatku.

Kateřina Kottová byla prý hlavním organizátorem celé záležitost a Ratha o všem informovala. Ten pak zakázky jakožto středočeský hejtman stvrzoval podpisem. Při manipulaci zakázky ve prospěch Metrostavu si manželé Kottovi řekli o čtyři miliony a David Rath o šest milionů korun. Na "odměně" se s nimi domluvil ředitel Metrostavu Pilát. Manažer společnosti Jiří Anděl posléze upravil parametry nabídky tak, aby korespondovaly se zadáním zakázky.

Související obsah

Státní zástupce prohlásil, že pouze tvrdé tresty mají potenciál vymýtit z Česka korupci. Pro všechny společnosti, které se do kauzy zapojily, požaduje zákaz účasti na veřejných zakázkách. Druhá větev korupční kauzy se k soudu dostala 15. ledna 2019.

Obžalovaní vinu svorně odmítají. "Nebylo prokázáno, že můj klient přijal nebo si domlouval přijetí úplatku," pronesl při své závěrečné řeči Rathův obhájce Adam Černý. Za pravdu mu dával i obhájce Kottových Tomáš Sokol. Několikrát při jednáních zpochybnili nezávislost soudu a pražského vrchního státního zastupitelství. Rath si na podjaté soudce neúspěšně stěžoval opakovaně.

Související obsah

Kateřině a Petru Kottovým spolu s Davidem Rathem soud uložil trest už v první větvi korupční kauzy. Raht si odpykává sedmiletý trest v ruzyňské věznici, kam byl přesunut z Teplic. Kottovi šli do vězení na šest let.

Rath a Kottovi se měli podle žaloby mezi lety 2011 a 2012 domlouvat na úplatcích za zmanipulování zakázek za stovky milionů korun. Jednalo se o nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, přestavbu kladenské nemocnice, rekonstrukci pavilonu nemocnice v Kolíně a výstavbu nových pavilonů nemocnice v Mladé Boleslavi. Z požadovaných 60 milionů korun získali jen necelých tři a půl milionu. V květnu 2012 je zadržela policie.

Soud loni poslal exhejtmana Davida Ratha na 7 let do vězení. Podívejte se na reportáž TV NOVA!

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz