Domácí

Avast čelí skandálu! Měl prodávat data a ohrozit tak stamiliony uživatelů

Česká antivirová společnost Avast ve čtvrtek oznámila, že ruší dceřinou společnost Jumpshot. Děje se to poté, co na veřejnost pronikly informace o tom, že společnost prodává data o klientech, která shromažďuje pomocí antivirového systému. Poškozeny prý mohly být stamiliony uživatelů po celém světě.

Stačilo si stáhnout antivir, odsouhlasit podmínky používání a uživatelé měli dojem, že jsou chráněni před všemi vetřelci internetu. Jenže udělení souhlasu zahrnovalo i sběr informací o jejich aktivitách na internetu. 

V praxi to znamená, že Avast shromažďoval informace o tom, co lidé na webech kupují, jaké mají sociální sítě anebo která erotická videa sledují. Získaná data zájemcům přeprodávala divize Jumpshot za desítky milionů korun.

Ta za dobu své existence podle odborníků zřejmě zvládla prodat stamiliony anonymních informací o uživatelích. "Data jsou natolik podrobná a detailní, ža pak stačí velice málo informací a dokážete si tato anonymní data spojit s konkrétním uživatelem," uvedl IT expert Luboš Truhlář.

Související obsah

"Ujišťujeme, že společnost Jumpshot nezískávala osobní identifikační údaje, jako jsou jména, e-mailové adresy nebo kontaktní údaje. Uživatelé měli vždy možnost odhlásit se a data se společností Jumpshot nesdílet," prohlásila společnost Avast.

Nyní čelí tvrdým následkům. "Znamená to obrovský dopad na image firmy, protože antivirová služba je o důvěře. Pro tu společnost to znamená pád akcií," vysvětluje ekonom Tomáš Prouza. Tržní hodnota antivirové společnosti se v posledních dnech propadla až o 44 miliard korun.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz