Zahraničí

Británie jde do jednání s EU tvrdě, ve hře jsou i kontroly na hranicích

Británie jde do jednání s EU tvrdě, ve hře jsou i kontroly na hranicích
Zdroj: profimedia.cz

Velká Británie sice oficiálně opustila Evropskou unii v pátek o půlnoci, přesto jednání mezi britskými "odpadlíky" a ostatními členy EU zdaleka nekončí. Pořádně tvrdá budou podle všeho rokování o obchodní spolupráci.

"Nepřijmeme žádná vaše pravidla!" Právě s takovým vzkazem údajně hodlá britský premiér Boris Johnson v pondělí vystoupit ve svém projevu a Bruselu tak ukázat, že ze svých pozic při domlouvání obchodní spolupráce neustoupí, píše BBC.

Svoji představu o obchodování mezi Evropskou unií a Velkou Británií by měl v nejbližší době nastínit také hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier. Samotná jednání mají odstartovat příští měsíc.

Související obsah

Johnson má v pondělním projevu podle britských médií také oznámit, že jeho země je připravená zavést celní kontroly na hranicích v případě, že jednání o obchodní spolupráci nedopadnou podle jeho představ.

Na dohodu je nicméně zatím poměrně dost času - i když Velká Británie EU už formálně opustila, až do konce tohoto roku běží přechodné období, po které je země ještě svázaná unijními pravidly.

Připomeňte si brexit v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz