Zahraničí

Testy na koronavirus u pěti Čechů, kteří se vrátili z Číny, vyšly negativně!

Nebezpečný koronavirus se dál šíří a nakazil více než 17 300 lidí. Nemoci podlehlo nejméně 362 lidí. Některé státy stále pokračují v evakuaci svých obyvatel z čínského Wu-chanu. Například Austrálie vyslala letadlo s 243 občany na Vánoční ostrov, kde všichni zůstanou v karanténě dva týdny. Japonsko zase plánuje vyslat už čtvrté evakuační letadlo. Češi, kteří byli evakuováni z Číny, nejsou podle testů nakaženi koronavirem, pro jistotu ale zůstanou v karanténě.

Obětí koronaviru je stále více, za posledních čtyřiadvacet hodin zemřelo až 56 lidí. Podle posledních informací se tak počet vyšplhal na 362 obětí. A více než 17 300 se nemocí nakazilo. 

Z Číny bylo evakuováno pět Čechů. "Celý den všichni netrpělivě čekáte na výsledky testů na koronavirus u pětice Čechů, kteří včera přiletěli z Číny. Mám dobrou zprávu. Všechny výsledky jsou negativní. Přesto pro jistotu nadále zůstanou v karanténě. Z Bulovky mám informace, že nemají příznaky a daří se jim dobře," zveřejnil v pondělí odpoledne ministr zdravotnicví Adam Vojtěch.

Vláda se proto rozhodla v pondělí zakázat přímé lety mezi Čínou a Českem. Nařízení začne platit od neděle 9. února. Zatím není jasné, dokdy bude opatření trvat. Dále také Česko poskytne Číně deset milionů korun jako humanitární pomoc.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

"Ministerstvo zahraničních věcí má připraveno 10 milionů korun, které bude poskytovat prostřednictvím mezinárodních organizací, aby Čína mohla lépe zvládat boj s koronavirem," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jednat bude i s Červeným křížem, který by mohl pomoci se zvládáním krize. 

Z Číny se chtějí domů vrátit také další Češi. "105 občanů, kteří by se chtěli vrátit do České republiky, jedná se o lidi, kteří se nacházejí mimo epicentra…," dodal Petříček. V pondělí už dorazila domů pětice Čechů, která zamířila z letiště rovnou do karantény. 

Evakuaci podnikla i Austrálie. Lidé, kteří v pondělí odletěli  z Wu-chanu, zůstanou v imigračním středisku na Vánočním ostrově. Na palubě letadla bylo i devětaosmdesát dětí. Na let lidé stáli dlouhé fronty. "Dali jsme přednost zranitelným a izolovaným Australanům," citoval portál BBC minstryni zahraničí Marisu Paynovou. 

Cestující pak na palubě museli mít roušky a další ochranné oděvy. Kontakt mezi nimi a personálem byl minimální. Nejdřív všichni přistanou na letišti v australském Learmonthu, odtud budou vysláni dalším letadlem na ostrov. 

Čtvrté letadlo chce z čínského Wu-chanu vyslat Japonsko, kde by cestovalo celkem 140 lidí. Od prvního evakuačního letu se podařilo z Wu-chanu vrátit domů 565 Japonců. 

Související obsah

V pondělí v Hongkongu zahájily stovky zaměstnanců nemocnice stávku, ve které požadovaly uzavření hranic s pevninskou Čínou. Chtějí tím zamezit dalšímu šíření koronaviru. Pokud vláda požadavky nesplní bude stávka pokračovat i v úterý, uvedl CNN

Podívejte se na přílet Čechů z Číny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz