Domácí

V popelnicích ležely zdravotní karty asi 50 pacientů, případ řeší policie

Mladoboleslavská policie se začala zabývat případem nalezené zdravotnické dokumentace v kontejneru na tříděný papír. Objevili ji tam diváci TV Nova a náš štáb byl u toho. Šlo o kompletní zdravotní karty desítek pacientů. Pro nakládání s osobními údaji přitom platí přísná opatření.

Popelnice na tříděný odpad v Kosmonosech u Mladé Boleslavi vydaly větší množství zdravotnické dokumentace. Celkem šlo zhruba o 50 složek, které obsahovaly kompletní zdravotnické karty. Každý tak mohl zjistit konkrétní diagnózy, jména, adresy i rodná čísla.

Zprávy jsou od různých lékařů s různou datací. Kdo se dokumentů zbavil, zatím jasné není. Podle místních jsou papíry z blízké psychiatrické nemocnice Kosmonosy.

S tím nesouhlasí náměstkyně pro léčebnou péči v obci Kosmonosy Veronika Kotková: "Můžu vyloučit, že byly z naší nemocnice. V naší nemocnici máme zavedený standardní systém péče o dokumentaci, existuje u nás skartační řád, archivní řád."

Související obsah

Dokumenty dostala policie, která se případem začala zabývat a zjišťovat, komu patřily. Údaje ze zdravotních zpráv by mohly být podle expertů zneužitelné. "Patří to do takzvané zvláštní kategorie osobních údajů, to znamená, jde o údaje, při kterých by měla být zvýšená míra zabezpečení při zpracování," vysvětlil Tomáš Paták z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

V krajním případě by hození záznamů do popelnice mohlo být kvalifikované jako neoprávněné nakládání s osobními údaji, za které hrozí až pětiletý trest.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz