Mýval

Mývalům se v Česku daří! Na Vyškovsku natočili krásného medvěda!

Zahlédnout mývala severního v české volné přírodě je pro Čechy zážitkem. Dříve tohle roztomilé zvíře bylo možné vidět především v zoologických zahradách. Mývalům se ale u nás daří a je možné, že je budeme v lesích potkávat častěji. Jeden byl spatřen i na Vyškovsku.

"První noc, první záběr a zároveň i na Instagramu první záběry volně žijícího Mývala v ČR," popsal autor videa Martin, který záběry sdílel i s fanoušky na sociálních sítích. Mýval původem pochází se Severní Ameriky.

Podle odborníků se prý budeme s mývaly ve volné přírodě setkávat častěji. "V Evropě se vzal v podstatě někdy ve 30. letech v Německu, kde byli vypuštěny první dva páry a za těch 80 let se rozšířili po celé střední Evropě," řekl Tomáš Salov, mluvčí Národního parku České Švýcarsko. V Česku jich mohou být i tisíce.

Související obsah

Mýval se rozšiřuje dál na východ, a daří se mu v okolí větších měst. Loni v říjnu se jeden medvídek zabydlel na stromě v Krásné Lípě na Děčínsku. "V centru města nás to překvapilo. Od kolegy, tak ten mi říkal, že z vlastního dvora vyháněl už třikrát mývala," řekl Jan Kolář, starosta Krásné Lípy.

Mýval je všežravec a nedělá mu problémy zavrtat se pro jídlo klidně i do popelnic. Ve volné přírodě se dožívá 2-3 let. Například v Německu jich je odhadem až milion. Od roku 2016 je mýval severní na seznamu invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Evropskou unii.

Video mývala v koruně stromu na Děčínsku

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz