Domácí

Pozor na dětské přísady do koupele! Riskujete alergii i úraz

Pozor na dětské přísady do koupele! Riskujete alergii i úraz
Zdroj: Getty Images

Právě dětská kosmetika by měla být nejpřísněji kontrolována, přesto na trhu seženete výrobky s nevhodným složením i takové, které při koupeli nebezpečně zvyšují riziko úrazu.

Voda a vodní radovánky jsou pro děti jedním z milovaných lákadel, hřejivá koupel je příjemná zejména v chladných dnech po mrazivé procházce nebo lyžovačce. Zpříjemnit ji můžete nejen bohatou pěnou nebo exotickou vůní, ale i pestrými barvami koupele, slizovou lázní nebo vanou plnou třpytek. Zatímco malé uličníky takové zpestření spolehlivě potěší, pro vás jako zodpovědné rodiče může být čtení etikety takového výrobku doslova šokující záležitostí.

Spotřebitelská organizace dTest nechala otestovat 12 dětských koupelových přísad a výsledky nejsou příliš potěšující. Vybíral z poměrně velkého množství produktů, které mohou vodu proměnit v barevnou koupel, pomalu se táhnoucí sliz nebo bublající „lávu“. Seznam testovaných produktů naleznete na stránkách dTestu.

Hlavním cílem testování bylo ověřit, zda jsou dětské přísady do koupele vhodné, a to jak z hlediska jejich vlivu na jemnou dětskou pokožku, tak také s ohledem na celkovou bezpečnost.

Související obsah

"Vzhledem k tomu, že se jedná o produkty primárně určené dětem, předpokládá se, že by neměly obsahovat žádné potenciálně rizikové či nežádoucí látky. Někde však byla ze složení uvedeného na etiketách zřejmá přítomnost různých alergenů nebo azobarviv,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Kombinaci alergenů a azobarviv testeři zaznamenali u dvou výrobků značky tetesept: Dětská zábavná koupel Sopka a Pěna do koupele Jednorožec, za což si vysloužily nedostatečné hodnocení. U dalších výrobků hodnocených na dostatečnou se objevila buď azobarviva, polyakryláty nebo sloučeniny PEG. Azobarviva se vyskytla téměř ve všech testovaných produktech.

"Matoucí pro spotřebitele může být to, že některá azobarviva jsou registrovaná jako potravinářská barviva, což může evokovat jejich neškodnost. Z výzkumů však vyplývá, že některá z nich mohou vyvolávat alergické reakce. Do těla se vstřebávají skrze pokožku, proto doporučujeme vyhnout se výrobkům, které je obsahují,“ radí Hoffmannová.

Jen dostatečné hodnocení si odnesly i další výrobky – konkrétně všechny slizy – s obsahem nežádoucích polykarboxylátů nebo polyakrylátů. Polyethylenglykolovou sloučeninu (PEG-400), která může oslabovat kožní bariéru a usnadňovat tak pronikání dalších nežádoucích látek, autoři testu objevili ve složení výrobku Tropical Surprise značky Claire´s.

Související obsah

dTest zkoumal nejen vliv na dětskou pokožku, ale také možný dopad na životní prostředí. Hodnotila se toxicita obsažených látek a také rychlost rozložitelnosti. „Pokud se chceme k životnímu prostředí chovat šetrně, je nejlepší se podobným produktům úplně vyhnout,“ radí Hoffmannová a dodává: "V souvislosti s používáním těchto přípravků se spotřebuje značné množství vody, ať už při samotné koupeli, nebo později při odstraňování následků, které přípravky v koupelně napáchají. Opomenout nelze ani negativní dopad na kvalitu spodních vod.“

Vyšší hodnocení si tak v testu vysloužily ty přípravky, které neobsahovaly ani mikroplasty, ani povrchově aktivní látky. Je však třeba dodat, že přísady do koupele, které byly z hlediska vlivu na pokožku i na životní prostředí hodnoceny nejlépe, zase neudělaly příliš velkou radost dětem, které se do testování rovněž zapojily. Ty je většinou hodnotily jako málo zábavné, s krátkým účinkem a nevýraznou barvou.

Kontroloři se zaměřili také na to, jakou spoušť mohou tyto produkty v koupelně způsobit a jak snadno jdou odstranit z vany, dlaždiček a dalších koupelnových povrchů. Problém se vyskytnul pouze u spár na bázi cementu. U samotných dlaždic ani silikonových spár potíže nebyly.

Výrobci na etiketách však upozorňují na nebezpečí uklouznutí, a tím pádem i nutnost trvalého dohledu ze strany dospělých. dTest zjistil, že riziko uklouznutí je nejvyšší u všech pěti testovaných slizových přípravků, které si v této kategorii odnesly čtyři dostatečné a jedno nedostatečné hodnocení. Během testování měli i dospělí co dělat, aby neuklouzli. Jako nejvíce nebezpečný se ukázal sliz Slime Baff.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz