Zahraničí

Časová osa: Nejdřív pár nakažených denně, teď tisíce! Jak se virus šířil?

Na nový koronavirus zemřelo už 493 lidí, téměř 25 tisíc dalších se nemocí nakazilo. Během posledních dvou týdnů přibývá nemocných děsivou rychlostí - denně je jich o 1500 až 3000 více. První případ přitom čínské úřady zaznamenaly už loni na začátku prosince.

Pacientů s koronavirem 2019-nCoV každým dnem přibývá. Zpočátku byl přitom nárůst pomalý, raketově se počet nemocných začal zvyšovat až v posledních dvou týdnech. Připravili jsme proto časovou osu, abyste se dokázali v číslech, která média přináší, lépe zorientovat.

Prvního pacienta s koronavirem potvrdily čínské úřady loni 8. prosince ve městě Wu-chan. Zpočátku evidovaly několik nových případů denně, během dvou týdnů už se ale počty každý den navyšovaly o několik stovek. Podle odborníků bylo zdrojem nákazy zřejmě tržiště ve Wu-chanu, kde se měla nelegálně prodávat i živá zvířata.

Měsíc poté, co úřady o koronaviru poprvé informovaly, zemřel v Číně první pacient. Během několika dní se virus rozšířil do okolních zemí. Thajsko informovalo o prvním nakaženém 13. ledna, Japonsko o dva dny později. K těmto zemím se postupně přidaly Jižní Korea, Tchaj-wan, Hongkong a Macao. Spojené státy americké ohlásily první případ 21. ledna a o několik dní později tak udělala Austrálie.

Související obsah

Do Evropy se koronavirus dostal 24. ledna. Prvního pacienta zaznamenala Francie, ke které se do konce týdne připojily Německo, Finsko, Itálie, Velká Británie, Španělsko, Švédsko, Rusko a naposledy Belgie. Nakažený, o kterém informoval Brusel, cestoval z Wu-chanu zřejmě ve stejném letadle jako pětice Čechů. U nich ale byly výsledky testů negativní.

Světová zdravotnická organizace vyhlásila 30. ledna globální stav zdravotní nouze. V neděli 2. února pak zemřel první pacient mimo Čínu - na Filipínách, další v Honkongu o dva dny později. Aktuálně je virus potvrzen ve 23 zemí světa na čtyřech kontinentech - v Asii, Austrálii, Evropě a Severní Americe.

Podívejte se na rozhovor s ministrem zdravotnictví a epidemiologem o šíření koronaviru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz