Domácí

Jeleni na Plzeňsku likvidují úrodu i lesy. Myslivci na ně nestačí

Myslivci z Plzeňského kraje už několik let řeší přemnožení jelenů sika. I když jich ročně zastřelí kolem jednoho a půl tisíce, pořád to prý nestačí. Vysoká jim dál ničí úrodu i lesy. Jelení řádění ročně stojí Lesy České republiky miliony korun.

Nejen myslivci, ale také krajské ředitelství Lesů České republiky každoročně bojuje s přemnožením jelenů sika v okolí Líšťan na Plzeňsku. Jedná se prý spíš o regionální přemnožení, ale právě jeleni dokážou nadělat velké škody. Ničí nejen úrodu na polích, ale okusují i dřeviny. Lesy České republiky to stojí miliony korun.


Není vzácností vidět obrovská stáda právě v zimních měsících. Jedno takové, které čítalo kolem sedmi set kusů, natočil řidič na svůj mobilní telefon na začátku ledna tohoto roku:

Každý rok musí myslivci odstřelit téměř 1500 kusů této zvěře. Prý to ale není jednoduché. Nesmí se střílet směrem, kde se nachází lidé, obydlené oblasti, nebo silnice. I když myslivci hlásí každý týden počty ulovené zvěře, podle krajského ředitelství není možné množství zastřelených jelenů rapidně zvýšit.

Související obsah

I ve velkém stádu se totiž myslivci podaří ulovit jen pár kusů. Jeleni se totiž rychle rozutečtou. Jen na Líšťansku prý za posledních 13 let ulovili už 15 tisíc kusů jelenů sika. Problém s jejich přemnožením je podle Lesů ČR ale během na dlouhou trať.

Barbora Slavíková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz