Zahraničí

Turisté se mohou radovat! Pařížskou Notre-Dame už brzy uvidí zblízka

Turisté se mohou radovat! Pařížskou Notre-Dame už brzy uvidí zblízka
Zdroj: Profimedia

Pařížskou katedrálu Notre-Dame, kterou loni v dubnu poničil mohutný požár, si už brzy budou moci turisté znovu prohlédnout z blízka. Město plánuje otevřít náměstí před katedrálou, které je stále zavřené. Souhlas však musí dát zdravotní úřady, ty ale nejdřív plánují z oblasti odstranit zbytky olova.

"Chceme co nejrychleji vrátit nádvoří Pařížanům," prohlásila ve středu Magali Charbonneauová, tajemnice regionu Île-de-France. Téměř po roce by se tak občané, ale i turisté dostali opět ke katedrále, uvedl portál francetvinfo.fr. Zatím ji musí fotit z dálky, jelikož je okolo ní ohrazení a přístup na náměstí je uzavřený.

Vláda teď věří, že se tato situace brzy změní. Poslední slovo ale budou mít zdravotníci, kteří chtějí v polovině února začít odstraňovat olovo z náměstí pomocí studené pryskyřice. Na to však nesmí být příliš chladno nebo deštivo. Zatím tedy není jasné, kdy přesně tyto práce skončí.

Podle tajemnice by se lidé na náměstí mohli podívat už v březnu. "Regionální zdravotnická agentura bude vyzvána k vydání kladného, nebo záporného stanoviska. Chceme zaručit, aby bylo chození po náměstí bezpečné," dodala Charbonneauová.

Související obsah

Požár katedrály Notre-Dame vypukl 15. dubna. Plameny se velmi rychle rozšířily a poničily štíhlou centrální věž, která se zřítila dolů. Poškodily také střechu katedrály a dřevěný interiér. Hasiči s požárem bojovali devět hodin, naštěstí se podařilo katedrálu zachránit. Zatím ale není jisté, kdy bude zrekonstruovaná. Více se dozvíte v reportáži:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz