Koronavirus

Odložit kvůli koronaviru dovolenou? Radí odborník na cestování

Každoročně si řada Čechů pořizuje letní dovolenou již nyní, ve výhodné nabídce first minute zájezdů. Mají se kvůli obavám z koronaviru letos zachovat jinak? Vyplatí se počkat?

Bylo podle odborníka na cestovní ruch zrušení přímých letů mezi Českem a Čínou ze strany České republiky nutné? "Došlo by k tomu na určitou dobu stejně. Již minulé pondělí zakázali Číňané z určitých čínských regionů vycestovat, letadla by tedy létala zřejmě poloprázdná," uvedl výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří Michal Veber.

Ekonom Lukáš Kovanda se obává, že chybějící čínští turisté mohou značně ovlivnit příjmy českých podnikatelů, kteří v zemi provozují restaurace nebo hotely. "V roce 2018 bylo v Česku 620 tisíc turistů z Číny, čísla za rok 2019 se ještě vyhodnocují, vypadá to ale zhruba na 750 tisíc návštěvníků z Číny," přibližuje konkrétní počty Michal Veber.

I když podíl Číňanů na cestovním ruchu v Česku je značný, nejsou jedinými zahraničními návštěvníky, dokonce ani z Asie. V posledních letech si Českou republiku oblíbili například Jihokorejci.

Šíření koronaviru ale neomezuje v cestování pouze Číňany, dotknout by se mohlo i Čechů. Řada lidí pociťuje obavy a ruší své cestovatelské plány pro letošní rok. "Myslím si, že tradiční dovolenkové destinace Čechů v ohrožení nejsou," mírní obavy Veber. "Nebojme se koupit si dovolenou do Chorvatska, Slovinska nebo Řecka," vybízí odborník. Jde povětšinou o země, kde zatím nákaza ani nebyla prokázána.

Aktuální nabídku First momentu bych se nebál využít, pojďme si koupit letní dovolenou, ať si ji pak můžeme náležitě užít," neztrácí odborník optimismus.

Obavy nemá ani z v posledních letech oblíbených asijských destinací, kam Češi míří. "Ke sto tisícům Čechů míří každoročně do Thajska, Laosu či Kambodži. Ani tam bych se nebál, ohnisko nákazy je skutečně stále jen čínský Wu-chan, tedy město, o kterém jsme ještě před měsícem ani nevěděli," shrnul odborník na cestování.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz