Thajsko

Krvavé běsnění vojáka v Thajsku! Zabil 29 lidí, spor začal kvůli penězům

Voják zastřelil několik lidí v thajském městě Korat, které leží severovýchodě od metropole Bangkoku. Vražedné řádění sdílel na sociálních sítích.

"Střelec mířil kulometem po nevinných lidech," řekl policejní mluvčí. Podle portálu BBC Thai zemřelo v sobotu nejméně 20 lidí, do neděle se jejich počet zvýšil na 29, několik lidí je vážně zraněno, počet tak stále nemusí být konečný.

Střelcem by měl být voják Jakrapanth Thomma, který nejprve namířil zbraň uprostřed vojenské základny Surathamphitak na svého velitele, kterého usmrtil. Pak zastřelil další dva vojáky a třiašedesátiletou ženu. Poté ukradl auto a z místa střelby ujel.

Důvodem jeho vražedného řádění měl přitom být spor o peníze. Stěžoval si na sociálních sítích na jedince, kteří se obohacují podváděním a využíváním druhých. Finanční spor měl údajně řešit právě se svým velitelem.

Desátník měl po útoku ve vojenské jednotce dále zamířit do obchodního centra Terminal 21, kde střílel po nic netušících civilistech. Během střelby si dělal přestávky – fotil selfie a sdílel je na sociálních sítích. Na facebook natáčel i samotnou střelbu. "Jsem tak unavený," měl říkat na záznamu střelec poté, co zavraždil několik lidí.

Související obsah

Voják zde usmrtil dvanáct lidí, dalších 16 držel v obchodním domě jako rukojmí, když se skrýval před dopadením. V důsledku střelby v nákupním centru dokonce vypukl požár. Během takto vypjatých událostí stále sdílel nové statusy na facebooku, v jednom z nich uvedl: "Smrt je nevyhnutelná pro všechny." Ve večerních hodinách jeho stránka na sociální síti zmizela, údajně ji nechalo odstranit přímo vedení Facebooku.

Policisté se chtěli do budovy dostat, aniž by při tom ohrozily na životech další lidi z řad civilistů. Dokonce na místo přivezli střelcovu matku, která pomáhala vyjednávačům a s pláčem útočníka vybízela, aby se dobrovolně vzdal. Naléhání bylo zbytečné.

Kolem desáté hodiny večer se policie rozhodla vtrhnout do nákupního centra a osvobodit stovky uvězněných lidí, kteří zde vystrašení a vyčerpaní trávili již pět hodin. Samotný útočník se ukryl v suterénu budovy, dostat tak zákazníky z přízemí a patra budovy se nakonec povedlo bez dalších obětí.

Ozbrojené jednotky čekala ale ještě dlouhá noc a několikahodinové pátrání a pronásledování střelce. Toho nakonec našli až další den ráno, kolem deváté hodiny oficiálně oznámily jeho dopadení a usmrcení.

V neděli večer přišly tisíce lidí k místu tragické události, aby uctily památku obětí. Lidé zapalovali svíčky a kolem obchodního centra kladli bílé květy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz