Domácí

"Radši procházku po Cejlu, než učit cikánku," napsala žena. Přišla o práci

"Radši procházku po Cejlu, než učit cikánku," napsala žena. Přišla o práci
Zdroj: Profimedia

Prodavačka z jabloneckého knihkupectví sdílela na twitteru rasistické urážky, kterých si všiml Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni. Knihkupectví už se ke kauze vyjádřilo, žena přišla o práci a její komentáře vyvolaly na sociální síti vlnu kritiky.

Prodavačka zveřejnila rasistické poznámky už v listopadu, až nyní si jich ale všiml Hůle a následně je viděly stovky dalších lidí. "I procházka po brněnským Cejlu mi byla příjemnější, než zaučovat v práci cikánku," uvedla žena, která na twitteru vystupovala pod jménem Tereza Bart. Profil už na sociální síti nenajdete.

Tím ale její rasistické nadávky neskončily. "Každý přece ví, že normální barva je bílá," pokračovala v komentářích. Při pohledu na její profil bylo navíc jasné, že nešlo o ojedinělý incident. "Vážně mě zajímá, proč se všude do seriálů musí cpát černoši, to by to byl snad rasismus, kdyby tam nebyli?" ptala se dále.

Hůle ve svém příspěvku rovnou označil Knihy Kanzelsberger, v jejichž jablonecké pobočce žena pracovala. "Pan Kanzelsberger považuje chování prodavačky za profesně odpudivé a prodavačka už u nás ode dneška nepracuje," odpovědělo knihkupectví v pondělí s tím, že celá věc se řešila hned v neděli.

Související obsah

Mezitím ale někteří uživatelé na twitteru uvedli, že už v řetězci nebudou nakupovat, proti čemuž se firma ohradila. "Nemyslíme si, že bylo nutné vyzyvat k bojkotu naší firmy. Jak vidíte, jednali jsme velmi pohotově v řádu hodin," napsaly Knihy Kanzelsberger v odpovědi.

Většina lidí v komentářích prodavačku odsoudila. "Kvůli takovým Terezám neseženou práci lidi, kteří pracovat chtějí, jen proto, že jsou Romové. Smutné," povzdychla si jedna uživatelka. "Slečna by měla chodit kanálem, protože tam takovej hnus přesně patří," dodal další.

Našli se ale i tací, kterým se způsob, jakým Hůle na výroky prodavačky upozornil, nelíbí. "Z tohohle udavačství mi je zle," prohlásil jeden z komentujících. "Jo, napsala hloupý rasistický věci. Schytala to pořádně. Tohle už je kyberšikana a lynč," doplnil jiný.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz