Domácí

Orkán ničí auta i domy! Většina Čechů přitom nemá správné pojištění

Orkán ničí auta i domy! Většina Čechů přitom nemá správné pojištění
Zdroj: TV Nova

Orkán Sabina už druhý den decimuje Česko. V některých částech republiky poničila bouře desítky domů i aut, na která popadaly stromy. Někteří z lidí, kteří kvůli orkánu přišli o majetek, si ale budou muset opravy platit ze svého. Nebyli totiž pojištění.

Poničená auta jsou jedněmi z nejčastějších "obětí" živelních katastrof. Jejich majitelé přitom často ani nevědí, jak si v případě orkánu či povodně auto pojistit, aby se vyhnuli placení až statisícových škod z vlastní kapsy.

"Pouze 27 % Čechů má sjednáno havarijní pojištění. To je velmi malé číslo. Otázkou ale také zůstává, jak dobře a zda kryje vše, co je potřeba. Jedním z důvodů, proč je toto číslo tak malé, může být i to, že Češi statisticky velmi málo takovou pojistku využijí," řekl Aleš Žárský, ředitel služby RIXO.cz, která kontroluje, zda jsou pojistky správně nastavené. Součástí "havarijka" je přitom i pojištění proti živelní pohromě.

Na své domy prý Češi myslí o něco více, podle odborníků má pojištění nemovitosti zhruba 45 % z nich. To může v případě pohromy ušetřit miliony korun, například pokud se orkán prožene celou vesnicí a zničí hned několik domů, jako tomu bylo v Rohozné na Vysočině.

Související obsah

"Pokud máte na zahradě vzrostlé stromy a obáváte se silných poryvů větrů, je dobré si také sjednat pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. To vám může pomoci, pokud váš zdravý strom spadne sousedovi na jeho střechu domu a poškodí ji," dodal Žárský.

Podle statistik pojišťovací služby RIXO.cz využilo pojištění nemovitosti za posledních 12 měsíců pouhých 7,3 % lidí.

Asi nejhůř postiženým místem je Rohozná na Jihlavsku. Vítr tam poškodil střechy na téměř 50ti domech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz