Domácí

Policie podezírá Faltýnkova syna z korupce. Jako 'efko' je i v odposleších

Policie podezírá Faltýnkova syna z korupce. Jako 'efko' je i v odposleších
Zdroj: Profimedia

Policie prověřuje systém korupce, který měl fungovat v brněnských městských firmách. Uvedly to portál Aktuálně.cz a Hospodářské noviny s odvoláním na policejní spis. Část skupiny, která byla do kauzy zapletena, měl do ANO přivést Jaroslav Faltýnek. Jedním z podezřelých má být i jeho syn.

Celou kauzu odstartoval loni v březnu zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na radnici Brno-střed. Policisté poté obvinili mimo jiné politika hnutí ANO Jiřího Švachulu, který dodnes zůstává ve vazbě, z manipulace stamilionových zakázek.

Policie ale podle portálu nerozplétá jen konkrétní případ, ale složitější systém korupce, který měl v brněnských městských firmách fungovat mezi lety 2014 a 2018. Mezi podezřelými je údajně i syn předsedy poslaneckého klubu ANO Jiří Faltýnek, který byl za hnutí ve vedení Tepláren Brno a měl podle policie z veřejných zakázek dostávat provize.

"Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám," citoval portál z policejního spisu.

Právě Švachula pak měl podle zjištění portálu plnit roli spojky mezi lidmi z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a Jaroslavem Faltýnkem. Ten je spolu s bývalým šéfem ÚOHS Petrem Rafajem podezřelý z pokusu ovlivnit veřejnou soutěž na mýto.

Související obsah

Faltýnek jakékoliv spojení se Švachulou odmítá, jeho syn ale tvrdí opak. Místopředseda ANO měl navíc Švachulu do brněnské buňky hnutí přivést, přičemž údajně obešel obvyklý postup při přijímání nových členů. Poté měl Švachula podle detektivů vytvořit zmíněný korupční systém. I to ale Faltýnek popírá.

Dalšími ústředními postavami kauzy mají být majitel bezpečnostní agentury Saman El-Talabani, který nyní jako obviněný spolupracuje s policií, a podnikatel Ivan Trunečka, od kterého měl Faltýnek mladší za dobrou cenu koupit dům a který měl od tepláren dostávat zakázky za stamiliony. I on je v současnosti trestně stíhaný.

Policisté skupinu, která měla tendry manipulovat, sledovali několik měsíců. Odposlouchávali také některé schůzky. Úryvky z několika rozhovorů teď portál a deník zveřejnily. Talabani a Švachula měli opakovaně řešit provize, které údajně odváděli z veřejných zakázek Faltýnkům.

Související obsah

Na jedné nahrávce se pak Talabani podle portálu rozčiluje, že se ho Švachula snaží z korupčního systému "vyšoupnout". "Dívej, proč mám já poslouchat rok tvoje lži a nějakýho mladýho 'efka'. Mám jít k němu já?" ptá se údajně Talabani. Jako "efko" podle policie označuje Faltýnka.

"Žes okradl Faltýnky a žes jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Tak toto vykládá Trunečka o tobě, aby se ochránil," oboří se podle spisu Talabani na Švachulu, z čehož dle policie vyplývá, že Faltýnkovi měli přímý vliv na veřejná výběrová řízení.

Jak Faltýnek mladší, tak jeho otec podezření v korupční kauze odmítají. V souvislosti s manipulací tendrů, které zadala v minulých letech radnice Brno-střed, už policie obvinila 13 lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz