Domácí

Práce energetiků nebere konce! Sotva odstraní jednu poruchu, jedou k další

Energetici pracují téměř bez přestávky už od pondělního rána, kdy přišla první vlna silného větru. Ani teď ale nemají vyhráno. Opravy jim totiž ztěžuje neustále se měnící počasí a také možnost, že se bouře vrátí. Podívejte se, jak takový zásah probíhá.

Práce stovek techniků a montérů energetických společností vypadá už druhým dnem stejně - vysoko nad zemí, ve větru a dešti. "Jezdíme od včerejšího odpoledne od jedné hodiny, kdy přišla ta první, největší vlna, a jezdíme de facto celou noc," popsal v úterý technik sítí z Plzně Josef Karlovec.

Počasí je ale nevypočitatelné, jedné "partě" například práci přerušilo náhlé krupobití. Pracovat technici nesmějí ve velmi silném větru a mrazu. Situaci si prý ale musí na místě každý vyhodnotit sám. Předpisy na konkrétní případy totiž neexistují.

Energetikům komplikuje práci především nedostupný terén, kam se nemohou dostat se svou technikou. "Všechno musíme tahat ručně a nemůžeme využít takové moderní stroje, jako jsou plošiny," potvrdil Karlovec.

Nepříjemné je i to, že pracovníci vlastně nevědí, kdy skončí. Sotva odstraní jednu poruchu, hlášeny jsou další. Vichřice přichází ve vlnách. "Počítáme s tím, že zase nasadíme pohotovost a budeme jezdit a odstraňovat poruchy, co to půjde," doplnil technik.

Související obsah

Po úterní 15. hodině se všem trochu ulevilo, energetici odvolali kalamitní stav ve všech krajích. "Ten stav se stabilizoval, my předpokládáme, že většinu těch odběrných míst připojíme během dnešního dne nebo večera," sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Společnost E.ON ještě v úterý večer hlásila kalamitní stav v okrese Český Krumlov, po 19. hodině bylo bez proudu zhruba 7,5 tisíce odběratelů. Předběžně energetici odhadují, že škody se budou počítat v desítkách milionů korun.

Barbora Slavíková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz