Domácí

Novým ombudsmanem je Křeček! Opozice zděšena, bude demonstrace

Poslanecká sněmovna vybrala nového veřejného ochránce práv. Stal se jím Stanislav Křeček, bývalý zástupce ombudsmanky Anny Šabatové. Rozhodovalo se až ve druhém kole. Hnutí Milion chvilek pro demokracii už dříve oznámilo, že v případě zvolení Křečka svolá demonstrace. Ve čtvrtek chce zveřejnit další kroky.

Poslanci vybrali ombudsmana v tajné volbě. "Mohu konstatovat, že Poslanecká sněmovna v této volbě byla úspěšná a zvolila ombudsmana, Stanislav Křeček získal 91 hlasů a byl zvolen," uvedl předseda volební komise Martin Kolovratník.

Ve volbě hlasovalo 175 poslanců, Křečkovi tak stačilo získat na svou stranu 88 z nich. Jeho soupeř, vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm, dostal 53 hlasů. V prvním kole se s nimi utkal ještě advokát Jan Matys, do druhého už ale nepostoupil.

Velmi kriticky se k volbě Křečka vyjádřil Miroslav Kalousek:

Hnutí Milion chvilek pro demokracii už v úterý avizovalo, že bude-li zvolen Křeček, uspořádá demonstraci. Ve středu večer organizace uvedla, že pro ně není vhodným kandidátek na pozici, protože "bagatelizuje rasovou diskriminaci, relativizuje lidská práva, popírá smysl úřadu, který má vést, a ještě v 80. letech veřejně obhajoval komunistický režim". Další kroky chce oznámit ve čtvrtek.

  

Sněmovna se na středečním zasedání zabývala i změnou ústavy, která upravuje pravomoci Národního kontrolního úřadu (NKÚ). Poslanci ji schválili. Možnosti NKÚ pro hospodaření se státními penězi by se tak měly výrazně rozšířit. Nyní se čeká už jen na vyjádření Senátu.

Související obsah

Novela vzešla z návrhu Pirátů a po schválení by dala úřadu možnost kontrolovat i hospodaření firem, ve kterých má stát nebo samospráva většinový podíl. V současné době NKÚ prověřuje jen hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.

Koho přesně bude mít NKÚ pravomoc kontrolovat, stanoví až novela o Národním kontrolním úřadu, která je rovněž na programu Sněmovny. Nově by tak NKÚ mohl "proklepnout" hospodaření České televize nebo Českého rozhlasu. Návrh ústavně-právního výboru, který navrhoval, aby se NKÚ věnoval i kontrolám veřejné správy, schválením neprošel.

Související obsah

Výrazné změny v zákoně se zřejmě dočká i předkupní právo, kde dojde k návratu omezení platného před pěti lety. Staronová změna bude souviset s novým civilním kodexem. V původním návrhu vlády bylo, aby z předkupního práva vlastníků dalších bytů bylo vyňato parkování u bytových domů, což při prodeji bytu se stáním pro auto působí značné potíže. Novela aktuálně čeká na schválení Senátu.

V praxi tato změna znamená opětovné zrušení předkupního práva spoluvlastníků. To bylo do roku 2018 omezeno na situace, kdy nemohli spoluvlastníci od počátku nijak ovlivnit svá práva a povinnosti. Na programu má být i novela daňového řádu. Ta má směřovat primárně k vytvoření portálu MOJE daně, díky kterému bude možné vyřizovat daňové záležitost s finančním úřadem on-line.

Související obsah

Poslanci by měli v rámci novely o ochraně veřejného zdraví schválit přísnější kontroly v soláriích a na koupalištích. Nově by v zákoně měly být zakotveny požadavky na vzdělání hlavního hygienika. Zmírnění by se naopak mělo dočkat omezení pro neočkované děti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz