Domácí

Bytová družstva mají mít opět možnost dělit zisk mezi své členy

Bytová družstva mají mít opět možnost dělit zisk mezi své členy
Zdroj: Getty Images

Tisíce bytových družstev v České republice mají opět šanci na rozdělování zisku mezi své členy. O tuto možnost přišly před několika lety kvůli obavám z tunelování. O novele občanského zákoníku má ve středu rozhodnout sněmovna.

Právo rozdělovat zisk mezi své členy mohou opět nabýt česká bytová družstva, kterých je v současnosti 8429 a spadá pod ně 431 500 bytů.


"Právo rozdělovat mezi své členy zisk bylo bytovým družstvům odebráno v roce 2014 kvůli obavě z jejich tunelování, kdy si v praxi někteří členové tímto způsobem přivydělávali na úkor finanční stability samotného družstva," vysvětlila poslankyně Monika Červíčková (ANO), která pozměňovací návrh občanského zákoníku podala.

Související obsah


"Plošným zákazem rozdělovat mezi členy zisk časem řada bytových družstev došla do patové situace: po pokrytí všech výdajů disponují značnými prostředky, ale nemohou s nimi nakládat,“ doplnila Červíčková.


Novela je výhrou především pro bytová družstva, která mají dlouhodobě vysoký výnos z pronájmu nebytových prostor a ze zisku pokryla potřebné opravy a stále jim hodně zbývá. Pokud novela vstoupí v platnost, budou si moci družstva změnit své stanovy tak, aby mohla zisk přerozdělit.


Ani podle novely však nebude možné rozdělit vše. Jako pojistka proti tunelování má sloužit povinnost družstva vytvořit fond, kam se bude odvádět minimálně 30 procent zisku. A ze zbylého zisku půjde přerozdělit nejvýše jednu třetinu. O novele mají ve středu rozhodnout poslanci.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz